PEŇÁS: Touhám v Kyjevě bychom měli rozumět

Vynikající ukrajinský spisovatel Jurij Andruchovič ve svém pátečním dopise evropské veřejnosti prosí, aby lidé v zahraničí důvěřovali demonstrantům, že oni jsou ti, kdo se brání a kdo jsou napadáni.

Ukrajina. Stalin v té zemi vyvraždil Velkým hladomorem tři miliony životů a pak pokračoval velkým terorem, v jehož průběhu bylo zabito dalších sedm set tisíc lidí, mezi nimi skoro celá elita. Hitler ve vraždění pokračoval, přičemž zlikvidoval téměř všechno židovské obyvatelstvo, jeden ze zdrojů její kulturní i ekonomické rozmanitosti.

Jak je uvedeno na portálu Lidovky.cz, v chaosu válečných let se navzájem zabíjeli Ukrajinci, Poláci, Rusové, Němci. Poválečná Ukrajina byla sověty vyždímaný stín toho kdysi pestrého a úrodného okraje Evropy, o níž tak mohlo snít pár ukrajinských intelektuálů, pokud všechny ty hrůzy přežili.

Ukrajina, to je centrum "krvavých zemí", jak tuto část našeho světa nazval historik Timothy Snyder ve své stejnojmenné knize. Je dobré dodat, že jistou část ukrajinské tragédie máme na svědomí i my, když jsme bez mrknutí oka vydali Stalinovi Podkarpatskou Rus, zemi, jejíž obyvatelstvo bylo tou nejvděčnější a nejloajálnější národnostní menšinou z těch mnoha, jež tvořily předválečné Československo.

Více čtěte na http://www.lidovky.cz/penas-touha-na-majdanu-06i-/nazory.aspx?c=A140127_124750_ln_nazory_pef&fb_action_ids=1
0202543435402225&fb_action_types=og.recommends
.
28. 1. 2014 Lidovky.cz, Jiří Peňás

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace