Janukovyč ustupuje. Sporné zákony se ruší a vláda podala demisi

Prezident demisi odpoledne přijal a zároveň nařídil ministrům v demisi, aby setrvali ve svých funkcích do vzniku nové vlády.

Jak je uvedeno na portálu Zpravy.idnes.cz, demonstranti na Ukrajině částečně dosáhli svého. Parlament v úterý zrušil devět problematických zákonů, které přijal před dvěma týdny. Premiér Mykola Azarov navíc rezignoval na svou funkci. Opozice však žádá ještě odchod prezidenta Viktora Janukovyče a předčasné volby. Jinak budou protesty pokračovat.

Balík zákonů, který výrazně zpřísňoval sankce za účast na protivládních demonstracích, schválil ukrajinský parlament 16. ledna. Nyní na mimořádném zasedání devět nejkritizovanějších ustanovení opět výraznou většinou zrušil. Prezident Janukovyč tudíž splnil slib, který dal opozici na pondělním jednání.

Několik hodin předtím nabídl svou rezignaci premiér Azarov, což bylo další podmínkou opozice k vyřešení krize. Prezident demisi odpoledne přijal a zároveň nařídil ministrům v demisi, aby setrvali ve svých funkcích do vzniku nové vlády.

Více čtěte na http://zpravy.idnes.cz/protesty-na-ukrajine-05o-/zahranicni.aspx?c=A140128_082730_zahranicni_tp#utm_source=rss&utm_
medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main
.
28. 1. 2014 Zpravy.idnes.cz, Tomáš Pavlíček, ČTK

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace