Diskuze o zdravotním pojištění migrantů ... 9.4.2014 v 16hod v Brně

Je tu ale skupina cizinců, která se musí spokojit s komerčním zdravotním pojištěním. Tuto skupinu tvoří přibližně 100 tisíc legálních migrantů a migrantek s dlouhodobýcm pobytem v ČR z tzv. třetích zemí, kteří zde převážně podnikají a studují.

9.4.2014 16:00 - 9.4.2014 23:59 | Brno (Kavárna Trojka)
Ve středu 9. dubna se bude v Brně konat diskuze o zdravotním pojištění migrantů.

Většina migrantů žijících v ČR využívá služeb veřejného zdravotního pojištění. Je tu ale skupina cizinců, která se musí spokojit s komerčním zdravotním pojištěním.

Tuto skupinu tvoří přibližně 100 tisíc legálních migrantů a migrantek s dlouhodobýcm pobytem v ČR z tzv. třetích zemí, kteří zde převážně podnikají a studují.

Vyloučení těchto lidí z veřejného zdravotního pojištění již řadu let kritizuje Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, které poukazuje na neúnosnost komerčního zdravotního pojištění.

Neziskové organizace totiž poukazují na fakt, že komerční zdravotní pojistka není dlouhodobě schopna plnit svůj proklamovaný účel, tedy zabezpečit cizince v případě onemocnění.

Nevládní neziskové organizace proto soustavně usilují o legislativní změny, jež by umožnily zahrnout migranty a migrantky s dlouhodobým pobytem do systému veřejného zdravotního pojištění, čímž by této cílové skupině umožnily přístup k adekvátní lékařské péči.

Organizace pro pomoc uprchlíkům spolu s NESEHNUTÍM pořádá v Brně, v kavárně Trojka (Dům pánů z Kunštátu, Dominikánská 9, Brno 602 00, www.3trojka.cz), ve středu 9. dubna 2014 v 16.00 hodin debatu, která je určena pro laickou i odbornou veřejnost.

Diskuse se zúčastní zástupci nevládních organizací a migranti, kteří mají s danou problematikou vlastní zkušenost.

Cílem této aktivity je informovat o současném systému zdravotního pojištění a poukázat na problémy, které komerční zdravotní pojištění přináší a nabídnout účastníkům prostor pro otázky.

V panelové diskusi vystoupí Petr Lang z NESEHNUTÍ, Jan Juránek ze SOZE, Elena Tulupová z Konsorcia nevládních organizací a Martina Burdíková z oblastní charity Blansko, která představí kasuistiku migranty z Mongolska, které se problematika týká.

 

Kontakt:

Mgr. Eva Kaličinská

Organizace pro pomoc uprchlíkům

Leitnerova 9

602 00 Brno

Tel.: +420 543 210 443

Mobil: +420 731 928 388

Akce se koná v rámci projektu Letem světem.

TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN Z PROSTŘEDKŮ EVROPSKÉHO FONDU PRO INTEGRACI STÁTNÍCH PŘÍSLUŠNÍKŮ TŘETÍCH ZEMÍ.


Organizace:

Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU)

Leitnerova 9

602 00 Brno

Tel./fax: +420 543 210 443

Mobil: +420 731 928 388

opu.brno@opu.cz

www.opu.cz

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace