Rozhovor se Štefanem Füle: Rozšíření je součástí DNA Evropské unie

„Kauza expremiérky Tymošenkové je varováním, že ne všechno je zcela v pořádku," pojmenoval problém, který může způsobit průtahy.

Jak uvádí portál Zpravy.e15.cz, jen Ukrajinu, kam se právě chystal, navštívil za poslední dobu evropský komisař pro rozšíření a politiku sousedství Štefan Füle sedmkrát. Těsně před pondělním dvoustranným summitem v Kyjevě, kdy tento rozhovor vznikl, jasně předeslal: asociační dohoda bude hned, podpis až posléze.

„Kauza expremiérky Tymošenkové je varováním, že ne všechno je zcela v pořádku," pojmenoval problém, který může způsobit průtahy. Procesu rozšiřování však neochvějně věří. „Pokrok vidíme v zásadě ve všech zemích západního Balkánu," říká.

* E15: Ukrajina, místo vašich častých návštěv, se posunula do bodu dokončení asociační dohody s Evropskou unii. O jak důležitý moment jde?

Myslím, že je tam několik tendencí, kterým se snažím dát nějaký smysl. Nejdůležitější zpráva je, že po letech intenzivních jednání jsme k asociační dohodě vůbec dospěli, a to je velká věc. Je to první dohoda tohoto druhu s partnerskou zemí v unijním sousedství, je to dohoda o užší politické spolupráci, ekonomické integraci. Je to dohoda, která dává Ukrajině možnost převzít velkou část unijního právního řádu a posunout ji takto blíže k Evropě.

* E15: Říkáte, že rozhovory s Kyjevem trvaly roky. Proč přišla asociační dohoda právě teď ?

Musíme ji vidět v kontextu projektu východního partnerství, do něhož se unie pustila během českého předsednictví. Východní partnerství (těsnější spolupráce se šesti postsovětskými státy, pozn. red.) se v posledním roce podstatně změnilo. Při revizi politiky sousedství, kterou jsme udělali s vysokou představitelkou EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonovou letos v květnu, jsme zbourali zeď na konci východního partnerství. Vždycky jsme se bránili tomu, že je východní partnerství předstupněm před žádostí o členství. A tvrdili jsme, že to nemá s členstvím nic společného. Nyní říkáme, že východní partnerství pomáhá přes principy, jimiž se partneři řídí, k tomu, aby se daná země mohla jednou k EU přiblížit. Asociační dohoda s Ukrajinou je součástí tohoto nového přístupu a naplňuje její ambici stát se jednou členskou zemí unie.

Více čtěte na http://zpravy.e15.cz/zahranicni/udalosti/fotbalova-diplomacie-ma-zachranit-tymosenkovou-719518.
21. 12. 2011 Zpravy.e15.cz, Igor Záruba

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace