Dny ukrajinské kultury v ČR 2006

Praha, Plzeň, Chomutov ...

Dny ukrajinské kultury 2006 GVP.jpg Dny ukrajinské kultury v ČR 2006 - gymnázium Na Vítězné pláni v Praze

Praha. Ukrajina očima studentů. V prostorách gymnázia byla zahájena výstava fotografií, studenti též zhlédli film o Ukrajině.

Dny ukrajinské kultury 2006 Praha Zuzuk.jpg Dny ukrajinské kultury v ČR 2006 - zahájení v galerii Zuzuk v Praze

Praha. Dny kultury byly zahájeny v galerii Zuzuk na Malé Straně

Dny ukrajinské kultury 2006 Ignis v Plzni.jpg Dny ukrajinské kultury v ČR 2006 - vystoupení kapely Ignis v Plzni

Plzeň. Kapela vystupovala v známé plzeňské kavárně Jabloň.

Dny ukrajinské kultury 2006 Chomutov.jpg Dny ukrajinské kultury v ČR 2006 - Zvony naděje - Chomutov

Chomutov. Akce se konala v klubu sdružení Zvony naděje.

Dny ukrajinské kultury 2006 galakoncert.jpg Dny ukrajinské kultury v ČR 2006 - galakoncert v Praze

Vyvrcholením týdenního programu Dnů ukrajinské kultury v ČR je tradičně galakoncert ukrajinských souborů působících v ČR.

 

Pozvánka na Dny ukrajinské kultury v České republice

Nejedna národnostní menšina v této republice se čas od času pokouší zaujmout většinové obyvatelstvo počiny zvanými Dny kultury v ČR. Slováci, Rusové, Řekové, Němci, Poláci či Ukrajinci, všichni se snaží oslovit širší obecenstvo a prohlásit: „Jsme zde a máme vám co nabídnout." Snad se to v posledních letech i daří.

 Z různých důvodů se problematika národnostně men­ši­nová postupně přeměnila v záležitost populární. Zájem studentů různých oborů, vědců a širší veřejnosti vůbec roste. Je to snad i díky tomu, že stovky tisíc příslušníků jiných národností čas od času specifikují své požadavky, české úřady je pak občas akceptují. Neziskové a národnostní organizace mají však i nadále důvod drze opo­novat vrchnosti a domáhat se práv cizinců i práv svých. Ctí přitom zásady zdravé konkurence, v případech po­třeby se podporují. Činí tak proto, že přes všechny ne­duhy komerčního systému současného světa, ve kterém se možná sami ocitli, pocítili potřebu pomoci druhým a přitom nezapomněli realizovat své vlastní potřeby. Ta­kovou pomocí, prezentací a realizací jsou rovněž Dny kultury v ČR. V našem případě se nedílně mísí svět český s ukrajinským a vytváří celek, který se pokoušíme nabídnout i druhé straně.

 Letošní Dny ukrajinské kultury v ČR, jež ve spolupráci s dalšími ukrajinskými organizacemi zaštiťuje Ukra­jin­ská iniciativa v ČR, budou mít především nádech mu­zikální. Návštěvníkům se představí hudební ukrajinská tělesa z různých českých měst a Slovenska. Jejich vy­stoupení budeme moci sledovat v pražském katedrálním chrámu sv. Klimenta či v Předlicích v Ústeckém kraji. Plzeň poprvé navštíví pražští hoši z Ignis, kteří se také zúčastní představení všech souborů v pátečním galakoncertu v pražské Městské knihovně. Nezapomeňme ani na výstavku obrazů současného ukrajinského ma­lířství Serhije Rezničenka v malostranské galerii Zuzuk, promítání klasických filmů v Ostravě, přednášky pro studenty i jejich vlastní vklad a vize v pražském programu Ukrajina očima studentů. Diskusní kluby, česko-ukrajinská setkání a přednášky jsou připraveny i v ukrajinském klubu v Chomutově, na pražské ukrajinistice FF UK, v Brně na Masarykově univerzitě a neoficiálně i v Plzni.

Snad tedy letošní program, který nemá zaujmout svojí okázalostí, ale vstřícností, osloví českého návštěvníka a potěší ukrajinské srdce. Děkovná myšlenka autorů Dnů ukrajinské kultury patří Ministerstvu kultury, které týdenní projekt podpořilo (nejen symbolicky, ale pře­de­vším finančně).

Čtenáře tohoto neobvyklého časopisu tímto ukrajinští organizátoři zvou k návštěvě některého pořadu v rámci Dnů ukrajinské kultury, ale též k jakékoliv jiné diskusi v rámci dění ukrajinského i ukrajinistického.

Bohdan Rajčinec

Komerční i nekomerční využití fotografií vyžaduje souhlas autorů. V případě zájmu o využití jakékoliv fotografie v seznamu kontaktujte, prosím, UIČR na adrese uicr@centrum.cz.

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace