Porohy 5/2005

Předposlední letošní číslo časopisu Porohy se věnuje tématům, která svojí aktuálností snad zůstanou v povědomí nás všech. Vzpomeňme především Dny ukrajinské kultury, které se čtenáři přibližují v Kronice společnosti fotoreportáží.

Předposlední letošní číslo časopisu Porohy se věnuje tématům, která svojí aktuálností snad zůstanou v povědomí nás všech. Vzpomeňme především Dny ukrajinské kultury, které se čtenáři přibližují v Kronice společnosti fotoreportáží. Dny ukrajinské kultury v ČR se konaly nejen v Praze, ale i v Brně, Plzni a Chomutově. Spolu s dalšími drobnými akcemi tvořily stěžejní podzimní program pro všechny sympatizanty ukrajinských aktivit v ČR.
Poslední kvartál roku 2005 je bohatý na publikace věnované ukrajinské problematice. Po nedávném vydání knihy o Muzeu osvobozeneckého boje Ukrajiny v Praze (MOBU) bude ukončen i seriál o tomto centru ukrajinské inteligence v české metropoli. Poslední díl vyprávění o Svatyni ukrajinské emigrace věnující se bombardování budovy MOBU je dostupný na straně osmé, v rubrice Pražské zrcadlo. O běsech komunistických i fašistických se dočteme v napínavém interview s plukovníkem Mykolou Hulínem s Karlových Varů, kterého zpovídal autor rozhovoru Mikuláš Mušinka.
Ukrajinské panoramě najdeme čtivý příspěvek o Ivanu Mykolajčukovi, herci, jehož postava je spjata s ukrajinským klasickým filmem. V rozhovoru s jeho manželkou se nabízí i otázka, zda by dnes legendární film Stíny zapomenutých předků obstál v soutěži nejprestižnější, tedy v show zvané „Oskaři". Dopisovatel časopisu Porohy Lev Pavluch se pravidelně věnuje zapomenutým ukrajinským vědcům. O inženýru Stepanu Tymošenkovi se obecně ví jen málo, proto je možné rozšířit si obzory na straně čtrnácté, a to v článku Pružný a silný Stepan Tymošenko - světoznámý inženýr. V rubrice Podnikání se čtenáři představuje Bohdan Babinec, lékař, který svoji praxi rozvíjí v ČR již 25 let. Dočteme se tu o složitých začátcích lékaře-podnikatele, jehož profesní dráha začala v Užhorodě a Mukačevu na Zakarpatské Ukrajině.
Další stěžejní téma pátého čísla se věnuje prvnímu výročí Oranžové revoluce, změnám v ukrajinské vládě a aktuálním náladám v ukrajinské společnosti vůbec. Rubrika Nezávislost je opět doplněna krátkými zprávami z Ukrajiny, například o prodeji strategického podniku „Krivorižstaľ" nebo o otevření české restaurace v Kyjevě.
Naše květy po celém světě nám nabízejí text o přípravách Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny na březnové parlamentní volby, jejichž cílem bude umožnit co největšímu počtu ukrajinských občanů za hranicemi země volit. V rubrice o ukrajinských diasporách ve světě jsou informace z Polska, USA, Maďarska či Srbska a Černé Hory.
Ve Čtvrté vlně se autor zajímá především o legislativu týkající se cizinců. Jedná se zde o vízovou povinnost, o povolení zprostředkování práce v ČR aj. V článku Proč je našinec vidět už zdaleka? se nabízejí praktické, leckdy úsměvné rady: Jak se vyhnout nechtěným setkáním, jak se oblékat či neoblékat, zkrátka pravidla slušného chování.
Kaleidoskopu si počteme o nových publikacích. Například o Univerzitě v Užhorodě, Českém vědomí Ukrajiny či o Zakázaných filmech. Ve zvukové produkci stojí za zmínku nové album Gloria skupiny Okean Elzy a humoristické povídky Word z centra Evropy Pavla Čučky. V článku Adrenalin Velkého Bratra pak sledujeme bulvární dění. Několik dní slávy Ukrajinky Oksany Korotčuk vyvolalo mezi diváky „opravdových příběhů" silné emoce, později ostré diskuse.
Příjemné čtení přejí
Bohdan Rajčinec a Vaše Porohy.

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace