Zemřel básník P. Libor Koval...

V neděli 28. prosince Pán k sobě povolal P. Dr. Libora Kovala, který působil ve Freiburgu jako duchovní správce pro Čechy a Ukrajince.

autor: http://www.radiovaticana.cz

29.12.2003 

Freiburg. V neděli 28. prosince Pán k sobě povolal P. Dr. Libora Kovala, který působil ve Freiburgu jako duchovní správce pro Čechy a Ukrajince.

Tento kněz, básník a teolog se narodil 2. dubna 1930 v Praze. Studoval ruštinu a srovnávací jazykovědu na Palackého univerzitě v Olomouci. Po absolvování však jako "politicky nespolehlivý" pro komunistický režim, musel pracovat jako dělník, později jako technický překladatel. V roce 1968 emigroval, vystudoval teologii na Gregoriánské univerzitě a Orientálním ústavu v Římě a 29. května 1975 přijal kněžské svěcení z rukou papeže Pavla VI. V Německu pak působil v pastoraci univerzitních studentů ve Freiburgu.

Jako básník debutoval v roce 1979 sbírkou "Kon/tra/texty". v roce 1980 vydává v Curychu "Písně moudrého blázna" a v Mnichově "Kryliády". V USA vyšla v roce 1984 březinovsky laděná sbírka básní "Měsíce". Následujícího roku v Londýně se představil parafrází starých korejských básní "Květy staré Koreje". V listopadu 1990 mohla vyjít už ve vlasti jeho sbírka "Moravské Madony".

(RaVat) Celý článek čtěte na: http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=811

 

Zdroj: http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=811

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace