Ukrajinské pohledy na migraci (výstup z debaty)

Váhavá změna k lepšímu. Asi tak hodnotili účastníci debaty „Ukrajinské pohledy na migraci" současný vývoj v přístupu Ukrajiny k občanům pracujícím v zahraničí, tzv. zarobitčanům.

Článek byl převzat z portálu www.MigraceOnline.cz.

autor: Matouš Bořkovec

Váhavá změna k lepšímu. Asi tak hodnotili účastníci debaty „Ukrajinské pohledy na migraci" současný vývoj v přístupu Ukrajiny k občanům pracujícím v zahraničí, tzv. zarobitčanům. V úterý 6. března o tomto tématu diskutovali v knihovně Multikulturního centra Praha odborníci na ukrajinskou migraci Olena Fedyuk (doktorandka na Středoevropské univerzitě v Budapešti), Myroslava Keryk (končí doktorát na Škole společenských věd při Polské akademii věd) a Oleksa Livinsky (šéfredaktor časopisu pro Ukrajince v České republice „Porohy"). Kromě přístupu ukrajinského státu a společnosti k migrantům byla představena také situace ukrajinských pracovníků v Itálii a v Polsku a politika tamějšího státního i občanského sektoru vůči nim.

Myroslava Keryk na začátku diskuze uvedla, že na Ukrajině neexistuje v rámci politické sféry jasná shoda na tom, jak se k pracovní migraci stavět; jednotliví političtí aktéři vystupují v tomto ohledu velmi odlišně. Nejen, že se politici neshodují na tom, jak problémy migrantů řešit a jak hájit jejich zájmy v zahraničí, ale nepanuje ani konsenzus o tom, zda je vůbec otázka migrace pro Ukrajinu podstatná a zda ji má být věnována pozornost. Přesto byla migrace v prezidentských volbách roku 2004 podle Myroslavy Keryk důležitým tématem. Juščenkova strana Naše Ukrajina se k tomuto problému stavěla aktivně a jejím cílem bylo usilovat o ekonomický růst a vznik nových pracovních míst (Juščenko např. sliboval 5 milionů nových pracovních míst do roku 2012), aby Ukrajinci neměli důvody k masové migraci za prací. Dnes nejsilnější Strana regionů mluvila a mluví o migraci velmi málo, v podstatě jen tehdy, jde-li o migraci nelegální, a nepovažuje ji za příliš důležitou otázku. Komunistická strana Ukrajiny má k otázkám migrace přímo negativní vztah a její lídr Petro Symoněnko napadal v předvolební kampani Juščenka, že zaměřením se na migranty podporuje zločinnost, drogy, prostituci a další negativní jevy.

Celý článek čtěte na: http://www.migraceonline.cz/e-knihovna/?x=1981444

Zdroj: http://www.migraceonline.cz

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace