Ukrajinská migrace do Portugalska.

Jak se z ničeho zrodila jedna ze tří největších skupin přistěhovalců.

autor: José Carlos Marques, Pedro Góis |

Stejně jako v dalších jihoevropských zemích i v Portugalsku se imigrace stala akademicky a politicky relevantním tématem až v 80. letech 20. století. Historicky vzato bylo Portugalsko vždy zemí emigrace. Počet imigrantů byl až do roku 2000 relativně nízký a imigrace byla podporována především z portugalsky mluvících zemí. Příliv a rozmach poměrně velkých skupin imigrantů v 90. letech znamenaly pro stát nutnost vytvořit imigrační politiku, vybudovat potřebný institucionální a právní aparát, a konečně uvést tuto politiku do praxe.

V letech 2001 až 2004 Portugalsko udělilo celkem 100 282 povolení k pobytu imigrantům z východní Evropy (Moldavsko, Ukrajina, Rusko a Rumunsko). Povolení k pobytu udělená v souladu se zákonem č. 4/2001 vedla k rozšíření přistěhovaleckých komunit, které byly do té doby nevýznamné. Imigranti z Ukrajiny, Rumunska, Moldavska a Ruska se poprvé stali významnou přistěhovaleckou skupinou. Tyto nové migrační toky dále způsobily, že imigrace směřující do Portugalska se přestala omezovat na tradiční cílové regiony a stále více začala směřovat do všech oblastí země. Nástup migrace z východní Evropy je mnohem větším překvapením než postkoloniální migrace do Portugalska, protože na danou část Evropy neexistují žádné kulturní vazby a ani nejsou k dispozici žádné migrační sítě.

 

Celý článek čtěte na:

 http://aa.ecn.cz/img_upload/79a33131c9c4293e0fcefb50bfa263ef/
JCMarquesPGois_UkrajincivPortugalsku.pdf

 

Zdroj:  www.migraceonline.cz

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace