Ukrajinci uvítali polský liberální vízový režim

Polsko zavedlo víza pro občany Ukrajiny po dlouhé domácí diskusi a pod tlakem Evropské unie až v říjnu 2003.

autor: Tadeusz Iwański

Zdroj: European Neighbourhood Policy

Polsko zavedlo víza pro občany Ukrajiny po dlouhé domácí diskusi a pod tlakem Evropské unie až v říjnu 2003.

I přes to, že je tento režim relativně liberální (víza jsou zdarma), měl dopady na počet osob překračujících polsko-ukrajinské hranice.

 Tadeusz Iwański, expert na polsko-ukrajinské vztahy, se ve svém článku zabývá zaváděním a současným stavem vízové politiky Polska v kontextu rozšířené Evropské unie. Liberální vízový režim reflektuje stav polsko-ukrajinských vztahů a zájem polské zahraniční politiky o Ukrajinu v Evropě.

Je otázkou, zda takový režim bude v budoucnosti pro Polsko udržitelný vzhledem k vysokým počtům nelegálně pracujích Ukrajinců v západní Evropě.

Iwańského však nezajímá pouze otázka víz, ale i dopady rozšíření EU a otázka dalšího směřování Ukrajiny ve vztahu k Evropě a Rusku. Přibližuje nám názory západoukrajinských intelektuálů, kteří se obávají, že v nové Evropské unii bude Ukrajina izolována a že se vytvořila nová „železná opona".

Celý článek čtěte na: http://migraceonline.cz/e-knihovna/?x=1957223

 

Zdroj: www.migraceonline.cz

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace