Události v oblasti mezinárodní migrace ve střední a východní Evropě v roce 2007

Přehled událostí v oblasti mezinárodní migrace ve střední a východní Evropě v roce 2007

autor: www.MigraceOnline.cz.

Migraceonline.cz i letos oslovila výzkumné pracovníky a odborníky zabývající se migrací, zaměstnance nevládních organizací, státní úředníky a představitele mezinárodní organizace, aby se vyjádřili k migračním událostem v regionu střední a východní Evropy za rok 2007. Některé trendy, jako například ekonomický růst velké části nových členských států Evropské unie, nedostatek pracovních sil a volání zaměstnavatelů po liberálnější imigrační politice, jsou ještě více patrné než tomu bylo v roce 2006. Zřejmě nejdůležitější událostí, která je reflektována ve většině komentářů, byl vstup devíti států střední a východní Evropy do schengenského prostoru. Ačkoliv samotný vstup se uskutečnil až koncem roku 2007, experti žijící jak uvnitř tak vně schengenského prostoru hodnotí některé aspekty jeho rozšíření. Další témata se týkala změn v imigrační a azylové legislativě, politizace migrace v zemích, odkud migranti odcházejí i kam přicházejí, politické angažovanosti migrantů apod. Hlavním cílem těchto komentářů nebylo ani tak poskytnout vyčerpávající přehled o situaci v jednotlivých zemích, jako spíše podat několik základních a užitečných informací z různých úhlů pohledu, které se v jistých aspektech mohou vzájemně doplňovat a v jiných zase rozcházet.
Vytvoření těchto komentářů bylo podpořeno Evropskou unií v rámci projektu "Czechmade?" a Evropskou kulturní nadací.

Ukrajina

Vnější hranice Evropské unie (západní hranice Ukrajiny s Maďarskem, Polskem a Slovenskem) se 21. prosince 2007 staly zároveň hranicemi schengenského prostoru. Tento úsek hranic je součástí "první obranné linie" Evropské unie v boji s nelegální migrací a přeshraniční kriminalitou. Ukrajina nicméně doufá, že se posílení bezpečnosti na hranicích mezi EU a Ukrajinou nestane překážkou pro dobré sousedské vztahy.

Ukrajina podporuje kurz evropské integrace a pohlíží na rozšíření volného pohybu na území všech států Unie po rozšíření schengenského prostoru příznivě. Posílení kontrol na hranicích naší země však zároveň budí strach v řadách našich občanů z vytváření "železné opony". V dlouhodobé perspektivě má ukrajinská administrativa za cíl zrušení vízové povinnosti pro ukrajinské občany při vstupu na území EU. Prvními kroky na cestě k zavedení tohoto (vzájemného) bezvízového režimu jsou podpisy dohod se sousedními zeměmi EU o malém pohraničním styku a dosažení dohody mezi Ukrajinou a Evropskou unií o usnadnění udělování víz.

Celý článek čtěte na: http://www.migraceonline.cz/prehled/2007/

Zdroj: www.migraceonline.cz

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace