Delaunayová-Terková Sonia

Francouzská malířka a módní návrhářka ukrajinského původu; manželka Roberta Delaunaye. Od kubismu přešla k vlastnímu abstraktnímu stylu - orfismu.

autor: http://leccos.com

Francouzská malířka a módní návrhářka ukrajinského původu; manželka Roberta Delaunaye.

Od kubismu přešla k vlastnímu abstraktnímu stylu - orfismu. Výsledky experimentů s barvou převedla nejen na obrazy, ale i na oblečení, nábytek, užité umění, divadelní scénu a filmová plátna, dokonce i na automobily. Vytvořila tak osobitou, zcela moderní módu založenou na jasných barvách a jednoduchých geometrických tvarech.

Celý článek čtěte na: http://leccos.com/index.php/clanky/delaunayovaterkova-,sonia

Zdroj: http://leccos.com

 

______________________________

Delaunayová-Terková Sonia

autor: Martina Glenn

* 1885 - †  1979, Ukrajina, Francie

Francouzská malířka ukrajinského původu Sonia Terková se narodila 14. listopadu 1885 v Gradižsku jako Sarah Sternová. Jako malé dítě se Terková přestěhovala do Petrohradu, kde žila v rodině svého strýce, vlivného židovského právníka Henriho Terka. Terková byla ke svému strýci poslána proto, že se o ni její matka nemohla starat - strýc Terkové se svou manželkou Annou sice nabízeli, že by holčičku adoptovali, nicméně její matka byla až do roku 1890 proti. Terková byla svými novými rodiči vychovávána k lásce ke kultuře, cestovala s nimi po celé Evropě, kde navštěvovala významná muzea a galerie. Její noví rodiče ji také přejmenovali na Soniu. 

Celý článek čtěte na: http://www.artmuseum.cz/umelec.php?art_id=410

Zdroj: www.artmuseum.cz 


 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace