Ukrajina v Čechách...

Během listopadu 2004 si mohli zájemci v Národní knihovně prohlédnout výstavu Ukrajina v Čechách, která se soustřeďuje na česko-ukrajinské vztahy.

Během listopadu 2004 si mohli zájemci v Národní knihovně prohlédnout výstavu Ukrajina v Čechách, která se soustřeďuje na česko-ukrajinské vztahy (autorkou scénáře byla Alena Morávková). Vzhledem k posledním událostem na Ukrajině se výstava vřadila do aktuálního kontextu.
Je zajímavé, že první opis ukrajinské lidové písně najdeme v čítance Jana Blahoslava z roku 1571. Zájem o Ukrajinu ožil u nás počátkem 19. století v době národního obrození. O Ukrajině psali Jungmann i Palacký, kriticky se vyjádřil k tehdejší neutěšené politické situaci na Ukrajině Karel Havlíček Borovský.
Nejčastěji překládaným ukrajinským autorem u nás byl Taras Ševčenko a je potěšitelné, že první úplné vydání jeho kmenové básnické sbírky Kobzar vyšlo roku 1872 v Praze. V 80. a 90. letech 19. století se stal prostředníkem mezi ukrajinskou literaturou a českou společností význačný prozaik Ivan Franko.
Ve 20. letech minulého století v Praze zakotvila na pozvání T. G. Masaryka ukrajinská emigrace a skupina mladých básníků zde utvořila tzv. Pražskou školu. Byl mezi nimi i básník evropského formátu Jevhen Malanjuk, přítel Svatopluka Machara. Po roce 1945 se enormně zvýšil počet ukrajinských překladů do češtiny, ale kvantitativní nárůst neznamenal vždycky kvalitu. Přesto se podařilo zejména v 60. a pak v 80. letech oklamat cenzuru a vydat například Deníky Oleksandra Dovženka, výbor z díla Jurije Janovského nebo povídkový soubor protirežimního autora Hryhira Ťuťunnyka.
V poslední době, kdy padly ideologické zábrany, se objevily zábrany ekonomické, a ukrajinská literatura se ocitla na okraji zájmu. Naopak se bohatě rozvinula činnost v oblasti literární vědy a historie. Pořádají se mezinárodní konference, sympozia (například k výročí působení Ukrajinské svobodné univerzity v Praze, Velké ukrajinské hospodářské akademie v Poděbradech nebo Ukrajinského studia výtvarných umění v Praze), dále konference o emigraci a podobně.
www.obecspisovatelu.cz

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace