Štěpán Rak: Vždycky jsem věřil svému snu

Oba mí rodiče byli Rusíni. Matka Vasilina Slivková, hrdinka Sovětského svazu, byla tankistkou Svobodovy armády, můj otec Stefan Zakolanskij, důstojník téže armády, zemřel hned po válce na těžké zranění.

PhDr. Alena Sojková-Hůlová

  tištěný SANQUIS č.33/2004, str. 68

 

Kytarový virtuos, skladatel a pedagog Štěpán Rak je znám po celém světě. Dveře světových koncertních sálů mu otevíraly hráčské umění i jeho skladby, které si posluchači zamilovali ještě dříve, než na vlastní uši uslyšeli hrát samotného Štěpána Raka

Autor oslnivých, hlubokých, naléhavých, zádumčivých i hravých skladeb napsal i řadu písniček pro výbornou kytaristku a zpěvačku Lenku Filipovou. A málokdo už pamatuje, že vystupoval po boku legendy jiného žánru - Jaroslava Hutky.
Okolnosti vašeho vstupu do života byly velmi dramatické. Nakolik ovlivnily váš následující vývoj?
Vaše otázka je zároveň odpovědí. Tak dramatický vstup do života vás musí - ať chcete nebo nechcete - ovlivnit zcela zásadně. Není žádným tajemstvím, že už v prenatálním stavu vnímáme, a narodí-li se člověk za takových okolností jako já, determinuje to celý jeho další život.

Přibližte prosím své narození...
Oba mí rodiče byli Rusíni. Matka Vasilina Slivková, hrdinka Sovětského svazu, byla tankistkou Svobodovy armády, můj otec Stefan Zakolanskij, důstojník téže armády, zemřel hned po válce na těžké zranění. Podle jedné verze jsem se narodil již v době dukelské operace, podle druhé verze jsem se narodil až po příjezdu Svobodovy armády do Prahy, ale ať tak či onak, válku jsem v prenatálním stavu prožíval. Dnes už bude sotvakdo zkoumat, jestli jsem se narodil v tanku nebo v Praze, ale je jisté, že okolnosti kolem mého narození ostře kontrastují s představou, jak by měl být kojenec opatrován.

Ani vaše další dny po narození neprobíhaly idylicky...
Z povrchního úhlu pohledu by se mohlo zdát, že jsem přišel na svět za cenu mnoha ztrát - narodil jsem se za války, neměl jsem spořádanou rodinu ani běžnou ranou mateřskou péči. Ale na druhé straně si myslím, že tato „okolnost" byla vyvážena obrovskými zkušenostmi, které jsem tak získal a které se vepsaly do mé mysli. Mělo to nesmírný význam pro formování mé osobnosti.

Celý článek čtěte na http://www.sanquis.cz/index1.php?linkID=art524.

Zdroj:  http://www.sanquis.cz/index1.php?linkID=art524.

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace