Slavení Paschy v Praze

... v chrámu svatého Mikuláše na Malé Straně, v katedrále svatého Klimenta, v chrámu Nejsvětější Trojice ve Spálené ulici a v chrámu svatých Kosmy a Damiána v Emauzích.

Paschální utreňu a slavnostní liturgii ve Velikonoční neděli 24. dubna 2011 řeckokatolíci v Praze slavili ve čtyřech chrámech: výjimečně v chrámu svatého Mikuláše na Malé Straně, v katedrále svatého Klimenta, v chrámu Nejsvětější Trojice ve Spálené ulici a v chrámu svatých Kosmy a Damiána v Emauzích.

Většinou ukrajinští věřící se už od pěti hodin rána shromážďovali před chrámem svatého Mikuláše, kde bohoslužby začaly před šestou hodinou. Jeden z největších z chrámů v Praze byl plný a mnozí se do něj ani nedostali.

 Bohoslužby sloužil biskupský vikář pro Ukrajince, otec Vasyl Slyvotskyj a generální vikář Mons. Milan Hanuš. V půl deváté začala pravidelná bohoslužba v ukrajinštině v chrámě svatého Klimenta. Liturgii sloužil otec Radim Tutr.

Velký zástup do chrámu nevešel, a tak většina lidi čekala na nádvoří Klimentina, kde pak bylo i posvěcení jídel. Archijerejská liturgie se sloužila v deset hodin patnáct minut v staroslověnštině a v českém jazyce.

Chrám byl opět plný. Ve své homilii biskup - apoštolský exarcha Ladislav Hučko zdůraznil význam svátku, který není jenom připomínkou něčeho, co jednou stalo, ale je to stálá skutečnost, ve které žijeme a která se stále odehrává. V chrámu svatých Kosmy a Damiána byla nejdříve liturgie v češtině a pak pro Bielorusy.

V chrámu Nejsvětětší Trojice se slavila liturgie pro řeckokatolíky pocházející ze Slovenska, kterou celebroval o. mitr. Kornel Baláž.

Celkově se letos na řeckokatolických liturgiích v Praze - i když to masmédiím každý rok jaksi uniká a zdůrazňují spíše účast na jiných východních bohoslužbách - účastnilo několik tisíc lidí.

Je třeba také s potěšením konstatovat, že soustředěnost věřících na bohoslužby, na Slovo Boží a jejich přistupování k svátostem se z roka na rok zlepšuje.

Článek naleznete na Exarchat.cz

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace