Na jihu Čech hrají divadlo Barevný děti

V úterý zahrají Strakonického dudáka.

Autor:
Vladimíra Pavlová 8.12.2008 10:40

České Budějovice - V úterý zahrají Strakonického dudáka.

Babak Minofar, Markéta Bachová, Irina Bitca, Františka Blažková, Miroslav Boček, Olga Dashkevic, Zuzana Hochová, Petra Klee, Kateřina Minaříková, Matina Švamberková, Otakar Štindl, The Thi Hong Nhung, Martin Zajíček a jiní. Několik takových neobvyklých jmen najdou v seznamu obsazení návštěvníci lidové báchorky J.K. Tyla Strakonický dudák. Tu zahrají v úterý večer od 19.30 hodin ve Studentském univerzitním divadle mladí lidé z Čech, Ukrajiny, Moldávie, Íránu i Vietnamu, kteří se scházejí v souboru Barevný děti.

Multikulturní divadelní skupina vznikla letos na podzim, a jak už sám její název napovídá, hrají v něm převážně studenti české a jiných národností společně. „Divadlo pro mne je a bylo silným společenským médiem. Fascinovaly mě projekty pohybující se na hranici divadla a terapie. Barevný děti jsou můj splněný sen - pracuji s širokou paletou lidí, řada z nich válčí s jazykem, se samotou, s předsudky," vysvětlila dramaturgyně, režisérka a vedoucí souboru asi dvacítky mladých lidí Tereza Charvátová. Tématy sociálními a integrací cizinců do naší kultury se zabývá už delší dobu.
 

Jako první divadelní kousek si Barevný děti vybraly báchorku J.K. Tyla o člověku, který má tolik lásky, že neví, kam s ní, a proto musí do světa.
V upravené podobě Strakonického dudáka uslyší diváci rapové songy, melodii dud nahrazuje hudba z rádia; Švanda je Íránec a Dorotka Ukrajinka. Všichni se ale shodují, že premiéra inscenace 6. listopadu v českobudějovické Solnici byla velkou příležitostí a zkušeností.
 

„Zkusili jsme si stoupnout na jeviště a odbourat strach, pomáhat přátelům z ciziny vyslovit někdy opravdu obtížné slovo, kterých má naše krásná čeština až až, ale i zažít takhle známou hru, o které jsme věděli, ale ne tolik jako teď," uzavřela režisérka s tím, že právě teď studuje soubor novou inscenaci Kupec benátský.

foto:Snímek z listopadového představení upravené báchorky J.K. Tyla Strakonický dudák. Autor: Tereza Charvátová

Zdroj: http://ceskobudejovicky.denik.cz/kultura_region/barevne_divadlo_strakonicky_dudak_cb20081208.html

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace