Každý dvacátý obyvatel Prahy pochází ze zemí bývalého SSSR

Ukrajinců a Rusů je v hlavním městě celkem přes 67 000; imigrantů z Moldavska, Běloruska, Kazachstánu a Uzbekistánu dohromady asi 8 500.

vloženo: 13. 12. 2009 14:34, autor: ČT24

Praha - Víc než dvacetina dnešní pražské populace pochází ze zemí někdejšího Sovětského svazu. Nejvíc povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu z celkových skoro 150 000 cizinců mají v metropoli kromě Slováků Ukrajinci a Rusové. Spolu s příchozími z jiných postsovětských republik tu tvoří polovinu cizinců s registrovaným pobytem.

Ukrajinců a Rusů je v hlavním městě celkem přes 67 000; imigrantů z Moldavska, Běloruska, Kazachstánu a Uzbekistánu dohromady asi 8 500. Ruská a ukrajinská komunita se liší zejména sociálně. Rusové jsou spíše bohatí podnikatelé, Ukrajinci jsou sociálně slabší a zaměstnaní.

Zatímco v celé ČR představují registrovaní cizinci čtyři procenta populace, v Praze je to asi 12 procent. K 30. červnu 2009 mělo v hlavním městě hlášený dlouhodobý nebo trvalý pobyt 148 129 cizinců. "Tento počet v posledních letech výrazně narostl. V průběhu minulých pěti let se počet cizinců v Praze téměř zdvojnásobil," uvedla Michaela Pozníčková z odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra. Poslední dobou prý do Prahy míří také ti, kteří kvůli krizi přišli v regionech o práci. Za ní do metropole dojíždí podle odhadů pravidelně dalších 20 000 cizinců hlášených v okresech Praha-východ, Praha-západ a Kladno.

Stejně jako v celém Česku je v hlavním městě mezi cizinci nejvíc Ukrajinců (přes padesát tisíc), následují Slováci (necelých dvacet tisíc) a pak Rusové (kolem 16 tisíc). Pro Ukrajince je typické, že většinou nemají trvalý pobyt, ale dlouhodobý. Do Česka přijíždí za prací, nejvíce v oborech vyžadujících fyzickou práci - ve stavebnictví či průmyslu. Ženy pracují často jako uklízečky či pokojské. Často se stává, že Ukrajinci přijedou do Česka s turistickým vízem, překročí délku povoleného pobytu a najdou si nelegálně práci.

Výloha s nápisem v azbuce Výloha s nápisem v azbuce V roce 1997 byl v Praze jen jeden ruský obchod a jedno kadeřnictví, dnes to je 24 obchodů prodávajících ruské zboží, kolem 15 salonů krásy, pět filiálek ruských a ukrajinských vysokých škol a minimálně šest mateřských školek.

 

Rusové jsou na tom v Praze líp než Ukrajinci

Situace Rusů je odlišná. Jde o třetí nejpočetnější skupinu cizinců v Praze. Víc než polovina z nich má povolení k dlouhodobému pobytu, který často získali díky účasti v právnické osobě. Ukrajincům členství v družstvech a obchodních společnostech umožňuje především snadnější získání povolení k práci. U Rusů existuje podle ministerstva podezření, že díky členství v nich získávají snazší vstup na území ČR. "V řadě případů se jedná pouze o formálně zakládané společnosti, jež zajistí jejím členům zákonnou možnost ke koupi nemovitostí," uvedla Pozníčková. Užívají je prý potom pro vlastní potřebu, nebo je krátkodobě pronajímají.

Cizinci v Praze Cizinci v Praze

Podle Pozníčkové ale Rusové nemají obvykle na rozdíl od Ukrajinců nebo Vietnamců o živnost zájem. V metropoli se v posledních třech letech počet takových lidí pohybuje mezi 580 až 600. To kontrastuje s celkem 7 678 ukrajinskými živnostníky. Ti představují 40 procent všech zahraničních podnikatelů v Praze, což je nejvyšší podíl. V rámci celé ČR to je výjimka. V ostatních regionech totiž mezi zahraničními živnostníky převažují Vietnamci. Rusové také představují nejpočetnější skupinu cizinců mimo země EU, kteří v Česku pobývají kvůli studiu. V Praze jich má kvůli tomu hlášený pobyt 900. V letech 2001 až 2007 získalo české občanství 2 377 Ukrajinců a 588 Rusů.

zdroj: ČTK

http://www.ct24.cz/domaci/75302-kazdy-dvacaty-obyvatel-prahy-pochazi-ze-zemi-byvaleho-sssr/

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace