Každý dvacátý obyvatel Prahy je z bývalého Sovětského svazu

V Praze žije nejméně 75 tisíc lidí z bývalého Sovětského svazu. Je to nejpočetnější skupina cizinců pobývajících v metropoli.

V Praze žije nejméně 75 tisíc lidí z bývalého Sovětského svazu. Je to nejpočetnější skupina cizinců pobývajících v metropoli. Ministerstvo vnitra má ale přehled jen o lidech s dlouhodobým nebo trvalým povolením k pobytu. Kolik je v hlavním městě nelegálů vnitro nezveřejnilo.  další článek

Téměř polovina cizinců legálně žijících v Praze má pas země bývalého Sovětského svazu. Ilustrační foto.foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Téměř polovina cizinců legálně žijících v Praze má pas země bývalého Sovětského svazu. Ilustrační foto.

V českém hlavním městě legálně žije 150 tisíc cizinců. Nejvíc povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu mají v metropoli kromě Slováků Ukrajinci a Rusové. Spolu s příchozími z jiných postsovětských republik tu tvoří polovinu cizinců s registrovaným pobytem.

Ukrajinců a Rusů je v hlavním městě celkem přes 67 tisíc, imigrantů z Moldavska, Běloruska, Kazachstánu a Uzbekistánu dohromady asi 8500. Odborníci ale upozorňují, že přestože tito lidé pocházejí z bývalého Sovětského svazu, je nutné je odlišovat.

"Když to hodně zjednoduším, tak ruská komunita je spíš podnikatelsky zaměřená a bohatší, ukrajinskou pak ve většině případů tvoří lidé zaměstnaní, oproti ruské komunitě sociálně slabší," řekla mluvčí ministerstva Jana Malíková.

Praha přitahuje i cizince z regionů

Zatímco v celém Česku představují registrovaní cizinci čtyři procenta populace, v Praze je to asi dvanáct procent. Nejvíce migrantů k nám přišlo zejména v posledních pěti letech.

Poslední dobou prý do Prahy míří také ti, kteří kvůli krizi přišli v regionech o práci. Za ní do metropole dojíždí podle odhadů pravidelně dalších 20 tisíc cizinců hlášených v okresech Praha-východ, Praha-západ a Kladno.

Stejně jako v celé republice je v hlavním městě mezi cizinci nejvíc Ukrajinců. K 30. červnu jich bylo přes 50 tisíc. Následovali Slováci, kterých bylo necelých dvacet tisíc, a Rusové, těch bylo 16 747.

Desetitisícovou hranici překročili ještě Vietnamci s 10 330 povolenými pobyty. Za nimi se umístily komunity Číňanů, Moldavanů a Američanů, které měly přes 3000 členů.

 

Cizinci s povoleným pobytem v Praze

Ukrajina 50 285
Slovensko 19.897
Rusko 16 747
Vietnam 10 330
Čína 3 838
Moldavsko 3 394
Spojené státy 3 186
Velká Británie 2 890
Německo 2 844
Polsko 2 245
Bulharsko 2 144
Kazachstán 2 034
Francie 1628

Celkem 148 129
Občané EU 37 541 25 ,3
Zdroj: Ministerstvo vnitra

Autoři:

  •  ČTK

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/kazdy-dvacaty-obyvatel-prahy-je-z-byvaleho-sovetskeho-svazu-prh-/domaci.asp?c=A091213_123006_domaci_pei

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace