JEDEN SVĚT: akce 4.3.2006

Zveme vás na projekce filmů věnovaných pracovní migraci a následné debaty.

    Jeden svět 

 Základní údaje o ročníku 2006

Zveme vás na projekce filmů věnovaných pracovní migraci a následné debaty.
Filmový festival „Jeden svět" Vás ve spolupráci s „Mezinárodní organizací pro migraci" zvou na projekci filmů

 

„Neviditelní lidé" (režie M. Hejko, 56 min.)
„Nová Penelopa" (režie Georgiy Dzallaev, 30 min.)

spojené s debatami v kině Ponrepo.

Akce se uskuteční v sobotu 4. března 2006 od 15:00 hod. v kině Ponrepo - Bio Konvikt, Bartolomějská 11, Praha 1.
Vstup volný.

Program:

15:00
„Neviditelní lidé" - reportér Boris Chykulaj se vydává po stopách lidí, kteří se stali cizinci ve světě i doma, po cestách těch, kteří svou vlast vidí jako zemi třetího světa ovládanou mafií a zcela bez zákonů, jako odpadkový koš či matku, která neuživí své děti. V Itálii, Řecku, Španělsku i v Čechách vyhledává Chykulaj ukrajinské komunity a vede s jejich členy rozhovory, aby divákovi přiblížil bídné podmínky, ve kterých tito lidé žijí. Z rozhořčených výpovědí je možné sestavit obraz dnešní Ukrajiny, aniž je nutné podrobně zkoumat celé území této země. Dynamický dokument ji sice nahlíží pouze z pozice jedné sociální vrstvy obyvatel, ale podle statistických údajů o počtu Ukrajinců pracujících v cizině je jasné, že jde o výstižné zachycení současné situace.

16:00
„Nová Penelopa" - režisér dokumentu nás zavádí do současného Tádžikistánu. Muži odcházejí na mnoho let vydělávat do zahraničí, kde přijímají podřadné práce za neadekvátní odměny. Ve své vlasti ponechávají ženy, které musí bojovat o přežití sebe i svých rodin až do doby, než jejich muž vydělá tolik peněz, aby se mohl vrátit. Bezvýchodnost této situace mnohdy dohání manželky k tomu, aby uzavíraly nové, polygamní svazky.

16:30 - 17:15
debata k filmu „Neviditelní lidé": v rámci debaty vystoupí Lenka Knapová (Ruta, o.s.), Milan Daniel (Most pro lidská práva, o.s.), téma: Velká část cizinců pracuje v České republice ilegálně. Proč při hledání práce využívají tzv. klientský systém? Jsou problémy s tím spojené menší, než ty, s nimiž se potýkají, pokud zde chtějí pracovat legálně?

17:15 - 18:00
debata k filmu „Nová Penelopa": Sabina Salihova - "Problémy pracovní migrace v Tádžikistánu z gender perspektivy", Gavhar Djuraeva - "Pracovní migrace z Tadžikistánu do Ruska: problémy a perspektivy", Lidiya Grafova - " Nová ruská migrační politika".

Pokud byste měli zájem, můžete se zúčastnit i dalšího programu věnovaného obchodu s lidmi, který uvedeným debatám předchází.
12:00 „Sex slaves", (režie R.E. Bienstock)

13:30
následující debata: moderátorka Lucie Sládková (IOM) téma: „Obchod s lidmi za účelem sexuálního vykořisťování v ČR" (IOM) „Česká republika je z hlediska obchodu s lidmi nejen zemí původu a tranzitní zemí, ale v nebývalé míře i zemí cílovou. Jakým směrem by se s tímto zřetelem měl ubírat boj proti obchodu s lidmi a jeho prevence?"

Jeden svět

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace