Budeme demonstrovat i v Praze... Janukovyč má vítězství na dosah. Tymošenková hrozí soudem

"Pokud pozorovatelé nepotvrdí regulernost voleb, jsme připraveni organizovat manifestace i tady, v Praze," řekl pro lidovky.cz Oleh Zajnullin, vedoucí volební komise na Ukrajinské ambasádě, kde se také volilo.

7. února 2010  14:47,  aktualizováno 8.2.  13:40 KYJEV 

 Vůdce ukrajinské opozice Viktor Janukovyč má na dosah vítězství v nedělních prezidentských volbách. Po sečtení 97 procent odevzdaných hlasů těsně, ale již poměrně přesvědčivě vede nad svou soupeřkou Julijí Tymošenkovou. Janukovyč podle volební komise dosud získal 48,40 procenta hlasů, zatímco dosavadní premiérka Tymošenková 45,99 procenta. Soupeřka zatím odmítla uznat porážku, takže nejistota kolem dalšího vývoje stále trvá.

Fotogalerie

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko      Julija Tymošenková ve volebnní místnosti      Viktor Janukovyč      Čtyři spoře oblečené mladé ženy dnes vtrhly do volebního úřadu jednoho z kandidátů vyřazovacího kola ukrajinských prezidentských voleb Viktora Janukovyče a protestovaly proti znásilňování demokracie na Ukrajině

Janukovyč sám se naopak už dnes brzy ráno vyhlásil vítězem hlasování. Tymošenková to však odmítla s tím, že "je příliš brzy dělat jakékoliv závěry". Své stoupence vyzvala, aby bojovali za každý hlasovací lístek.

Tisková konference, kterou Tymošenková původně ohlásila na 12:00 SEČ, byla odložena na 16:00 SEČ. Není však jasné, zda premiérka chce uznat porážku a blahopřát vítězi, jak je to v demokraciích obvyklé. Podle dosud neoficiálních vyjádření z volební komise se už na konečném vítězství Janukovyče těžko něco změní.

Podle dosavadních výsledků se 4,40 procenta hlasujících vyslovilo proti oběma kandidátům. To umožňuje ukrajinský volební zákon.

Jeden ze členů volební komise sdělil, že komise zatím nemá žádné informace o rozsáhlých podvodech, před nimiž obě soupeřící strany předem varovaly.

 

Reportáž LN

O temperamentí Tymošenkové, koženém Janukovyči a nahých demonstrantkách:
K urnám přichází více Ukrajinců, čeká se těsný výsledek

 

Přesto očekává, že neúspěšný kandidát u soudu výsledky napadne. "V souladu s tradicemi ukrajinských voleb poražený nikdy prohru nepřijímá," připomněl ještě před uzavřením volebních místností.

Pokud se trend dosavadních výsledků potvrdí, pak by podle agentury AP Janukovyčovo vítězství mohlo v zemi obnovit do velké míry vliv Moskvy. Za nynějšího vedení se Ukrajina snažila vytvářet úzké vztahy se Západem a naopak uzavřít období politických dějin, které vyvrcholilo oranžovou revolucí. Prozápadně orientovaný odstupující prezident Viktor Juščenko, který společně s Tymošenkovou vedl před léty takzvanou oranžovou revoluci, však minulý měsíc v první kole voleb hlavy státu na celé čáře propadl.

Podle pozorovatelů nejde o to, že by Ukrajinci přestali podporovat politické a ekonomické cíle oranžové revoluce, ale spíše o to, že jsou hluboce zklamáni tím, jak vedení při realizaci slibovaných reforem zklamalo.

Volební účast v neděli překročila 69 procent, a byla tak asi o tři procenta větší než v lednovém prvním kole.

Janukovyč je považován za stoupence sblížení s Ruskem a jeho volební základnou je průmyslový ukrajinský východ a jižní část země osídlená rusky mluvícím obyvatelstvem. V zahraniční politice šéf Strany regionů odmítá spojení své země s NATO a prosazuje "vyváženou" politiku vůči Západu i Moskvě.

Během volební kampaně, která začala v polovině loňského října, Janukovyč vyzýval k zavedení ruštiny jako státního jazyka spolu s ukrajinštinou, k dohodě s Moskvou ohledně sporné ruské námořní základny v Sevastopolu a k větší toleranci k působení ruské pravoslavné církve na Ukrajině. Ruská agentura ITAR-TASS v neděli napsala, že volba Ukrajinců nepochybně otevře novou kapitolu ve vztazích s Moskvou.

Ukrajinští voliči během kampaně neprojevovali zvláštní náklonnost k žádnému z obou kandidátů. Hlasování nicméně potvrdilo rozdělení země na dvě poloviny - západní bližší evropským standardům a východní sympatizující s Ruskem. Podle mínění některých západních novinářů dnešní volba znamená příklon k východní variantě a konec éry oranžové revoluce.

 

Budeme demonstrovat i v Praze

Ukrajinci žijící v České republice volili na ukrajinské ambasádě v Praze v prezidentských volbách v druhém kole Pokud nezávislí pozorovatelé označí volby za zmanipulované, Ukrajinci žijící v České republice jsou připraveni vyjít do pražských ulic. "Pokud pozorovatelé nepotvrdí regulernost voleb, jsme připraveni organizovat manifestace i tady, v Praze," řekl pro lidovky.cz Oleh Zajnullin, vedoucí volební komise na Ukrajinské ambasádě, kde se také volilo. 

Ukrajinci žijící v České republice mohli odvolit v Praze a Brně. Před pražskou volební místností se celé odpoledne tvořily dlouhé fronty. Podle Zajnullina je zájem o druhé kolo voleb asi dvojnásobný oproti prvnímu, na ambasádu v Praze přišlo k 16. hodině volit 1530 lidí, z 5467 registrovaných. Výsledky hlasování v Praze by měly být známy kolem desáté hodiny večer.

Podle sdělení mise pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vážnější incidenty z míst hlasování hlášeny nebyly.

 

Nejvíce vzrušení vyvolalo úmrtí tajemníka okresní volební komise v západoukrajinském Ivano-Frankivsku Stepana Radnyka. Muž, který patřil ke stoupencům kandidátky Tymošenkové, byl v noci nalezen mrtev. Štáb Tymošenkové okamžitě označil úmrtí za vraždu zosnovanou stoupenci Viktora Janukovyče. Policejní vyšetřování ale nepotvrdilo, že by smrt zavinila třetí osoba.

Analytici očekávají soudní spory

Tvrdý zápas o výsledek prezidentských voleb čeká v příštích týdnech Ukrajinu, pokud oficiální čísla potvrdí těsné vítězství Janukovyče. Podle ukrajinských analytiků není pravděpodobné, že jeho soupeřka Tymošenková takový výsledek uzná.

"Tak malý rozdíl znamená, že o volební výsledek se ještě tvrdě střetnou," řekl agentuře Reuters sociolog Juryj Jakymenko. Předpověděl, že Tymošenková volby zažaluje a nový prezident se nebude moci ujmout úřadu, dokud dlouhý soudní spor neskončí.

Uznání porážky od Tymošenkové neočekává ani politolog Mychajlo Pogrebinskij. "To Tymošenková neudělá," prohlásil po oznámení odhadů. Vliv na její postoj může prý mít stanovisko zahraničních pozorovatelů a jejich výrok o průběhu hlasování.

Krátce po oznámení volebních odhadů vydala komentář k ukrajinským volbám ruská oficiální agentura ITAR-TASS. Uvedla v něm, že "Rusko se tentokrát záměrně distancovalo od ukrajinského předvolebního dění. Nikdo z hlavních aktérů nemůže Moskvě vyčítat, že by komukoli cokoli vnucovala nebo kohokoli podporovala. To je možná hlavní úspěch voleb."

Rusko-ukrajinské vztahy se podle komentáře nepochybně budou zlepšovat, "protože na zachování nynějšího napjatého vztahu nemá zájem žádná pragmaticky uvažující politická síla." Ukrajinská Pravda napsala, že Tymošenková může manévrovat a požadovat vytvoření koaliční vlády výměnou za to, že volební výsledek uzná.

S odvoláním na názory poslanců kyjevského parlamentu levicový list napsal, že hlavním cílem Tymošenkové bylo dosáhnout těsného výsledku. "Za těchto okolností se mohou dohodnout na obchodu a Tymošenková vymění žalobu za koalici," napsal list.

 


Lidovky.cz
ČTK

Zdroj: http://www.lidovky.cz/janukovyc-ma-vitezstvi-na-dosah-tymosenkova-hrozi-soudem-pnf-/ln_zahranici.asp?c=A100207_144644_ln_zahranici_jv

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace