Aktuální komentář na exarchat.cz: sčítání lidu - březen 2011

... je třeba věřící povzbuzovat a vybízet, aby pravdivě vyplňovali celý formulář sčítaní lidu, protože od toho mohou v značné míře záviset další možnosti evangelizačního a pastoračního působení naší Církve v ČR.

Letos koncem března (26.) se uskuteční u nás a v celé Evropě sčítání lidu. Tato akce se koná jednou za deset let. Zdánlivě je to věc čistě technická a administrativní. Ale vypadá tak  jenom navenek.

Víme například z minulého sčítání lidu, že počet věřících se bral dosti vážně, dělaly se rozbory příčin značného poklesu věřících, i když ve formulářích se udávalo, že jde o nepovinný údaj. Jenomže pak nač se to tam dává, když se to nebere vážně? Když už se tam něco dává, tak by to mělo být povinné s tím, že ne každý se chce (a musí) přiznat k nějaké víře či nevíře.

...

Řeckokatolické církvi jde o to, aby se objektivně zachytil stav současného náboženského vědomí lidí v České republice a podle toho jsme mohli nastavovat i naše evangelizační a pastorační programy. Letos se budou zjišťovat údaje nejen o občanech České republiky, ale o všech lidech nacházejících se v daný okamih na území republiky.

Aby se nestalo, že mnozí lidé si budou myslet, že toto sčítáni je jenom formální věc a svou příslušnost k naší Církvi z rozmanitých banálních důvodů nevyplní, i když sami věřící - a mnohdy i dost aktivní - jsou. Víme, že evangelizační úsilí a jeho plody nezávisí především od nás, ale na prvním místě od Boží milosti a jeho požehnání.

 Vždyť se říká: Bez Božího požehnání marné je každé namáhání. Ale i my jsme povinni udělat všechno, co je v našich silách. Proto je třeba věřící povzbuzovat a vybízet, aby pravdivě vyplňovali celý formulář sčítaní lidu, protože od toho mohou v značné míře záviset další možnosti evangelizačního a pastoračního působení naší Církve v ČR.   

Celý komentář čtěte na http://www.exarchat.cz/.

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace