22. ledna Ukrajina slaví Den sjednocení...

Události roku 1919 znamenají pro nás, pro Ukrajinu hodně. Byl to první úspěšný pokus vybudovat samostatný Ukrajinský stát. Byl to základ pro naši další práci v tomto směru, která vyvrcholila 24. srpna roku 1991 prohlášením nezávislosti dnešní Ukrajiny.

V roce 1919 v Kyjevě byl vyhlášen Akt, který konstatoval sloučení Západní části ukrajinských zemí, které byly dřív součástí Rakousko-Uherské říše a Východní Ukrajiny, která byla pod vládou carského Ruska.

Došlo ke sloučení nových mladých států - Ukrajinské Lidové republiky a Západní Ukrajinské Lidové republiky. A tak vznikla Ukrajina jako celek, jako samostatný stát.  

Bohužel toto sloučení netrvalo dlouho. Západní část Ukrajiny stala se pak součástí Polska, Východní - republikou v SSSR.

Situace se znovu změnila v roce 1939, kdy dle paktu Molotov - Ribbentrop Sovětská armáda vstoupila na území Západní Ukrajiny.

Události roku 1919 znamenají pro nás, pro Ukrajinu hodně. Byl to první úspěšný pokus vybudovat samostatný Ukrajinský stát. Byl to základ pro naši další práci v tomto směru, která  vyvrcholila  24. srpna roku 1991 prohlášením nezávislosti dnešní Ukrajiny.

 Zdroj: http://www.mfa.gov.ua/czechia/czech/news/detail/33396.htm

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace