Volodymyr Ješkiljev - Vteča majstra Pinzelja

V jednom roce vyšly na Ukrajině hned dva romány věnované životu a dílu snad nejvýznamnějšího ukrajinského barokního sochaře, Johanna Georga Pinsela (2. pol. 18. st.).

Tajemství pradávné kůže
Volodymyr Ješkiljev: Vteča majstra Pinzelja (Útěk mistra Pinsela), Hrani-T, Kyjiv 2007, 192 stran

V jednom roce vyšly na Ukrajině hned dva romány věnované životu a dílu snad nejvýznamnějšího ukrajinského barokního sochaře, Johanna Georga Pinsela (2. pol. 18. st.). Jedna je román ze současnosti o hledání odkazu tohoto záhadného umělce (viz Jevhenija Kononenko: Žertva zabutoho majstra) a druhým je historická freka o posledních dnech na dvě století zapomenutého génia barokního sochařství. O Pinselovi dodnes koluje řada legend, takže tajemství, kterými jsou opředeny jeho sochy, si přmo žádají o nějaké literární zpracování. Ješkiljev využívá poměrně rozsáhlých znalostí historie a reálií barokní Západní Ukrajiny, zvláště Lvova, Ivano-Frankivska (dříve Stanislaviv) a Bučače, kde Pinsel žil a tvořil.

Celý článek čtěte na http://www.iliteratura.cz/clanek.asp?polozkaID=24793

autor © Rita Kindlerová

Zdroj: www.iliteratura.cz

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace