Ševeljov, Jurij: Haškiana-švejkiana (in Babylon)

No, a kdyby se to nedalo vydržet, vždy je možnost vrátit se do rodné Horní dolní. Nyní tam obnovují chrám – Vladimíra, Ilji, třech svatých. Pod tichými vrbami.

Oksana Zabužko, Jurij Ševeljov:Vybrane lystuvanňa na tli doby 1992–2002, Fakt, Kyjiv 2011, 504 s.

Od narození Jaroslava Haška (u nás na Ukrajině Hašeka, protože tak to říkají Rusové!) uplynulo 130 a od jeho smrti 90 let. Osudy dobrého vojáka Švejka spatřily světlo světa v letech 1921 až 1923. Čech v rakousko-uherské armádě, kterého ze všeho nejméně zajímala velikost Rakouska-Uherska a jeho ne vždy hrdinné ozbrojené síly. Ale Švejk se, chraň pámbu, nebouřil. Poctivě vykonával všechny rozkazy svých přihlouplých nadřízených, tak hypersnaživě, že se to rovnalo vzpouře. Humor spočíval v tom, že nebylo možné rozeznat, co bylo příliš snaživé, a co už idiotské, a jestli to byl román antimilitaristický, nebo šlo prostě o paskvil na nešikovného Čecha, kterého omylem nacpali do beztvaré uniformy.

Celý článek čtěte na http://www.iliteratura.cz/Clanek/32157/seveljov-jurij-haskiana-svejkiana-in-babylon

© Rita Kindlerová - 18.10.2013

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace