Nejen o literárních hrdinech... Jevhenija Kononenko

Jevhenija Kononenko: Herojini ta heroji(Hrdinky a hrdinové). Kyjiv, Hrani-T, 2010, 200 s.

Jevhenija Kononenko: Herojini ta heroji(Hrdinky a hrdinové). Kyjiv, Hrani-T, 2010, 200 s.

Knížka esejů známé ukrajinské spisovatelky Jevheniji Kononenko má dle anotace v knize přinášet „provokativní, někdy přímo šokující texty ... věnované především hrdinům a hrdinkám ukrajinské a světové kultury".

 Ne vždy tomu však tak je, jak se čtenář dozví již z první části knížky věnující se různým sociálním problémům: nelegální migraci, prostituci, válkám apod.

Výbor esejů obsahuje 16 textů rozdělených do tří částí.

 V části nazvané Mýty a nepochopení si můžeme přečíst úvahu na téma: proč se kdysi na území dnešní Ukrajiny narodila spousta význačných kulturních osobností, ale všechny odjely do dnešního Ruska a neměly v úmyslu tvořit něco jako Jihorusko (text Heroji v oboroni - Hrdinové v obraně).

Esej Do Jevropy?... (Do Evropy?) je věnován Günteru Wallraffovi, německému novináři, který se pustil do skutečné novinářské investigace, když se coby Turek Ali zapojil do života nelegálních Turků v Německu a pak o svých zkušenostech napsal knihu Až na dně. To se odehrálo ještě za existence SSSR.

Celý článek čtěte na http://iliteratura.cz/Clanek/29493/kononenko-jevhenija-herojini-ta-heroji.
autor
© Rita I. Kindlerová - 5.2.2012
Zdroj: Iliteratura.cz

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace