Nečekaný Vynnyčuk: Peredčutťa oseni

Kdo je zvyklý na Vynnyčuka-satirika, ironika, mystifikátora, toho nejspíš překvapí závažnost této knihy.

Jurij Vynnyčuk: Peredčutťa oseni (Předtucha podzimu), Lviv, Piramida, 2010, 202 s. - ukázka... 

Autor, u nás již dobře známý svými dvěma prozaickými knihami, vydal sbírku básní datovaných od roku 1971. Kdo je zvyklý na Vynnyčuka-satirika, ironika, mystifikátora, toho nejspíš překvapí závažnost této knihy.

Nenajdeme v ní - až na pár náznaků - jeho známý postoj „nic mi není svaté", ale naopak, s melancholií, která u citlivých čtenářů může přejít až k jisté formě lehčí deprese, se přesuneme do období totálního marasmu a bezvýchodnosti Ukrajiny 70. až konce 80. let.

 Vynnyčuk vedle své více známé tvorby (viz například knihy Chachacha či Hruši v tisti) psal pod tíhou všeobjímající beznaděje, která se mohla vyhnout snad jedině slepým komsomolcům a věřícím bolševikům.

 Jak již autor naznačil ve svých prózách Hruši v tisti nebo Vesňani ihry v osinnich sadach, přežít se zdravým rozumem brežněvovskou dobu nebylo snadné a jedině humorem a švejkovstvím bylo lze čelit totálnímu zešílení.

 Ale hluboká všeobjímající frustrace se nemohla neprojevit na Vynnyčukově básnickém talentu.

Celý článek čtěte na http://iliteratura.cz/Clanek/28237/vynnycuk-jurij-peredcutta-oseni-.
autor
© Rita I. Kindlerová - 9.5.2011

Zdroj: Iliteratura.cz

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace