Natalka Sňadanko... Syndrom sterylnosti

Nemoc střední Evropy

Nemoc střední Evropy
Natalka Sňadanko: Syndrom sterylnosti (Syndrom sterility), nakl. Nora-Druk, Kyjiv 2006, 1. vyd., 360 stran

Vynikajcí román současné ukrajinské spisovatelky a novinářky Natalky Sňadanko. Hlavní hrdinka sice literárního, ale velice analytického útvaru, Horyslava Halyčanko, pracuje jako vedoucí televizní přílohy v deníku Kris-2 v západoukrajinském městě Tyhyryn. Kromě toho se snaží dopsat dizertaci na téma Tyhyrynský fenomén.

Celý článek čtěte na http://www.iliteratura.cz/clanek.asp?polozkaID=23233

autor © Rita Kindlerová

Zdroj: www.iliteratura.cz


diskuze

RitaK.12.1. 2009 21:58
Stanislav je starý název dnešního města Ivano-Fankivsk. Andruchovyč a další autoři pocházející z této oblasti začali spíše z legrace používat tento pseudotermín na vše, co se týkalo města, jeho historie, okolí, lidí etc. Nakonec se ujal a mnozí z něj udělali jistou mantru, pod níž se snaží schovat byť i totální blbosti. V době SSSR a nedlouho po jeho pádu měl tento jev svůj význam a jistou nadsázkou jistě přispěl k rozvoji svébytné a nezávislé ukrajinské kultury, ale již jde o jakýsi přežitek, který například mladším generacím již mnoho neřekne.
M. Špína26.10. 2008 22:39
Děkuji autorce za zprávu z Ukrajiny. Mohla byste však trochu upřesnit onen "Stanislavský fenomén"? Že ho měl Andruchovyč zbožštit, lze chápat různě. S díky M. Š.

Zdroj: www.iliteratura.cz

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace