Jaroslav Ornst...Česko-ukrajinský/ukrajinsko-český kapesní slovník

nakl. Olomouc 2005, 1. vyd.

Jaroslav Ornst a kol.: Česko-ukrajinský/ukrajinsko-český kapesní slovník, nakl. Olomouc 2005, 1. vyd.

Již na konci roku 2005 vyšel nepovšimnut odborníky i laiky kapesní slovník česko-ukrajinský a ukrajinsko-český. Zaplnil tak citelnou mezeru, která trápila jak studenty, tak běžné uživatele. V r. 1994 vyšel první díl velkého Ukrajinsko-českého slovníku (A-O) a v roce 1996 druhá část (P-Ja, kol. autorů, Praha, nakl. Academia). Česko-ukrajinský slovník vyšel též ve dvou dílech, ale v Kyjevě v letech 1988 a 1989, přestože se na něm velkou měrou podíleli čeští autoři. U nás lze sehnat pouze Ukrajinsko-český slovník a na Ukrajině ani jeden. Sice mezitím vycházely různé malé specializované příručky, ale běžnému uživateli jsou k ničemu, nehledě na to, že se v nich nachází velké množství chyb.

Nový kapesní slovník nejenže je uživatelsky vhodný svou velikostí (cca 10 tis. českých hesel, 17 tis. ukrajinských), ale je i cenově dostupný (cca 200,- Kč). Součástí slovníku je barevná příloha (lidské tělo, zvířata, rostliny etc.), množství černobílých ilustrací, stručný přehled ukrajinské gramatiky a nejužívanější fráze.

Slovník je přehledný a lze ho doporučit každému, kdo se jakýmkoli způsobem zabývá ukrajinistikou, zajímá se o Ukrajinu, jezdí na východ či má ukrajinské přátele.

Zdroj: www.iliteratura.cz

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace