Vybrat si správně ukrajinistku…

Proč si vybrat ke studiu ukrajinský jazyk? Bohdan Rajčinec, absolvent krajinistiky na FF UK v Paze, který je dnes mimo jiné i v redakci časopisu Porohy a angažuje se v Ukrajinské Iniciativě v ČR

Proč si vybrat ke studiu ukrajinský jazyk? Bohdan Rajčinec, absolvent krajinistiky na FF UK v Paze, který je dnes mimo jiné i v redakci časopisu Porohy a velmi se angažuje v Ukrajinské Iniciativě v ČR.

__________

Vybrat si správně ukrajinistku...

Vybrat si správně budoucí studium, to je opravdu nelehký kumšt pro maturujícího adolescenta, byť skoro či zcela plnoletého.

Zavítáte-li do hlavní budovy Filozofické fakulty v Praze, bude vám nadmíru jasné, že ani závan venkovní tvrdé reality života budovou jen tak neotřese. Vždyť se nachází na náměstí, které svým názvem vzpomíná smutný, přesto hrdinský čin mladého člověka.

 Naplní snad tato budova po několik příštích let má očekávání ? Jsou snad obory zde provozované v dnešním světě ještě potřebné ? „Jsou, řekl bych !" - razantní odpověď bývalého kolegy, vědátora nad věcmi různými, „studuj něco malýho a zajímavýho, člověče, ale nesmíš zakrnět !"

Chcete-li proto něco malého, útulného a  zajímavého, zavítejte do třetího patra budovy a inspirujte se ukrajinistikou. Snad vám dovolí zeširoka otevřít oči a pohlédnout ven jiným světovým směrem.

Jeden z několika menších oborů, který nabízí svobodu myšlenky, třebaže se v životě budete živit jako správce činžovního domu, prodejce vánočních ozdob, vymahač dluhů, lakýrník, poradce ministra, průvodce, překladatel, investigativní žurnalista, řidič, profesor ukrajinistiky či dědic kont po prarodičích.     

Posléze, mimo urputná studia, písemné práce, testy a zkoušky, uzříte možná na schodech někoho, kdo vám nedá po nějakou dobu spát.

To se na VŠ stává.

 Budete-li však za pár let usínat s vědomím, že jste si vybrali ukrajinistické podvědomí a životního partnera správně, nebude vám snad ani vadit, že nejste zrovna Viktor Pinčuk nebo Rynat Achmetov.

 

Mgr. Bohdan Rajčinec

Zdroj: http://usvs.cis.cz/index.php?sekce=ukrajinistika/odkazy/

         http://www.ukrajinci.cz/cs/ukrajinistika-v-cr/detail/rozhovor-sadr-verou-lendelovou/

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace