I to je Ukrajina

Proč si vybrat ukrajinský jazyk? René Kočík - absolvent ukrajinistiky, FF UK v Praze, dnes publicistu. Často píše eseje a odborné články na ukrajinistická témata (např. pro Literární noviny, apod.)

Proč si vybrat ukrajinský jazyk? René Kočík - absolvent ukrajinistiky, FF UK v Praze, dnes publicistu. Často píše eseje a odborné články na ukrajinistická témata (např. pro Literární noviny, apod.)

_______________________________________________________________________

 

I to je Ukrajina

Bylo 22. listopadu 2004, sníh, mráz, tedy ty nejlepší důvody pro vodku, na balkoně v posledním patře domu na Malopidvalné uličce v centru Kyjeva nás stálo několik novinářů, lemtali tu mršku, co má sílu za tucet medvědů, a jak nás těch čtyřicet stupňů s feferonkou rozehřívalo, konečně nám docházelo: to na náměstí pod námi jsou dějiny!

Ukrajinskou povolební metropoli zachvátila oranžová revoluce - konstatovala reportáž, kterou jsem před chvílí poslal do Prahy. A spolubojovníkovi z ukrajinistických studií Bohdanovi jsem do euforické esemesky, již neměla na svědomí nemyrovská, nýbrž karneval, který toho dne vypukl na Majdanu, vykloval: „Ukrajinština je to nejlepší, co můžeš studovat." Což on dávno věděl, protože se s tou informací narodil.

Během těch kyjevských zimních týdnů roku 2004 jsem vděčně zúročil vše, do čeho nás - příležitostné flinky s detašovanou badatelnou v pivnici U Rudolfina - laskaví vykladači z tehdejšího Ústavu východoevropských studií ve slavném třetím patře pražské filosofie dokázali zasvětit. Všecko to slovanské tajemno, syntaktické překážkové dráhy i tu proklatou palatalizaci, co mi mnohokrát zamotala jazyk a nakonec okouzlila půvabnou oranžovou revolucionářku na Chreščatyku.

Když je povstání veliké, je ohromné i zklamání, které přijde, když vzedmuté emoce usadí všední den. Na břehu Dněpru zkrátka pomeranče uzrávají ztuha, což my Češi, kteří sametový šat brzy vyměnili za hrubé pytle, na které teď marně sháníme záplatu, víme nejlíp. Já však vím, že to nejlepší, co jsem se mohl naučit, byla mova solovjina...

 

Bc. René Kočík

 absolvent ukrajinistiky, FF UK v Praze

Zdroj: http://usvs.cis.cz/index.php?sekce=ukrajinistika/odkazy/

         http://www.ukrajinci.cz/cs/ukrajinistika-v-cr/detail/rozhovor-sadr-verou-lendelovou/

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace