Pro pedagogy: 2. Ukrajinci (nejen) v České republice

V tomto textu se pokusíme představit Ukrajinu, ukrajinštinu i Ukrajince i v kontextu „pletou si nás s Rusy“.

Zdroj, autor: www.czechkid.cz
Celý článek naleznete na http://www.czechkid.cz/si1410.html

 

 

Co je...?

 

Zarobitčanyn (mn.č.zarobitčani) je člověk, který jezdí převážně za sezónní nebo krátkodobou prací do zahraničí. Obdoba termínu „gasteirbeiter".

Kozák je termín z tatarštiny zn. svobodný junák, muž, voják. Kozácké hnutí bylo nejsilnější v 17.století za hejtmana Bohdana Chmelnyckého. Dodnes žijí na Ukrajině rody a rodiny se slavnou kozáckou minulostí a kozácká tradice je na Ukrajině stále živá. Kozák je pro Ukrajince symbokem udatnosti, boje za svobodu i svobody samotné.

Ukrajinský folklór: Lidových písní existuje nekonečná řada, nejslavnější jsou asi svatební a s vojenskou, tedy většinou kozáckou tématikou a dále ještě tzv. kolomyjky. Písně jsou založeny na polyfonní harmonii, tzn, že většinou zpívají alespon dva zpěváci anebo dvě zpěvačky, z nichž jeden drží základní hlas a druhý tzv. předzpěvuje. Většinou bývá ale zpěváků více. Ukrajinci dodnes velmi rádi své písně zpívají a umí zazpívat kterýkoli z hlasů písní a dokáží tak onu typickou ukrajinskou harmonii vytvořit bez zkoušení i s neznámými lidmi třeba na chodníku, ve vlaku nebo na každé oslavě v práci, škole apod.Ukrajinský folklór je důležitá součást národní identity. Nerozdílným elementem folklóru jsou i bohaté kroje, zejména pánské i dámské vyšívané košile, tzv. „vyšivanky", které muži zejména na západní Ukrajině často nosí i běžně na ulici, ještě častěji v národní svátky.

Ruskyj x rosyjskyj jsou dvě důležitá ukrajinská přídavná jména. První označuje věci spojené s Kyjevskou Rusí a potažmo i v určitých většinou historických kontextech s Ukrajinou. Ukrajinci se totiž dříve nazývali Rusíny a Ukrajina Rusí. Termíny Ukrajinec a Ukrajina se používají teprve od 18. století. I v češtině se nakonec geografický termín Rus vztahuje v podstatě k Ukrajině. Druhé adjektivum se vztahuje čistě a jenom k Rusku.

Step - Nekonečné stepi centrální Ukrajiny jsou pro tuto zemi tou nejcharakterističtější krajinou, jakou si lze jen představit. Ve folklóru se to tématy spojených se stepí jen hemží.

Oligarcha je člověk, který drží v rukou díky svému obrovskému majetku i politickou moc. Většina oligarchů pochází z východní části Ukrajiny, kde je soustředěno nejdůležitější težké strojírenství a nerostné bohatství. K pohádkovým majetkům a svým podnikům se oligarcharchové dostali během „privatizace" popř. spekulacemi s nerostnými surovinami. Oligarchům patří i celé fotbalové kluby apod. Jejich propojení na ukrajinské politiky bývá většinou dobře známé. Vliv oligarchů je pro ukrajinský politický systém typický. V podstatě za každým politikem ve vysoké politice nějaký takový oligarcha stojí.

Oranžová revoluce téměř na den přesně, ale o 15 let později a větším rozměru, si také Ukrajina zažila svou sametovou revoluci, která na pár měsíců ohromila svět. Ukrajinci tak dokázali, že jim osud jejich vlasti není lhostejný a že se na jeho směřování hodlají aktivně podílet. Obecně se tato revoluce považuje za okamžik, kdy se po desetiletích probudila občanská společnost. Vývoj země je od té doby mírně optimističtější.

Klient je osoba, která zprostředkovává práci za úplatu a procenta. Do sítě klintů spadne převážná většina Ukrajinců, kteří sem přicházejí za prací. Klientem často bývá známý ze stejné vesnice nebo dokonce příbuzný. Klient má síť potenciálních zaměstnavatelů, kterým pracovníky dohazuje. Za tyto služby si bere ovšem často nemalé procento z výdělku dělníků a nezřídka se stává, že jim dá mnohem méně peněz, než zněla dohoda. Případů, kdy klienti spolupracují s mafií a předávají informace o tom, kdy se kdo s penězi vydává na cestu domů, aby byl ještě před odjezdem okraden, není málo. Klient si často výhrůžkami vyhostění ze země udržuje své podřízené v poslušnosti a plyne mu tak z nich tučný zisk. Zastrašovaní ukrajinští dělníci většinou vůbec neznají svá práva a neví proto ani, že mohou stejně jako kterýkoli jiný občan získat práci a nemusí být závislí na klientech. Klienti často zařizují všechno - od dopravy přes víza až po ubytování- a za tyto dodatečné služby si účtují několikanásobně vyšší sumy, než jaké by odpovídaly realitě. Rovněž tak zabrání kontaktům dělníků s českým prostředím. Jedinou cestou, jak se zbavit tohoto systému je osvěta ukrajinských pracovníků v podobě vyjasnění jejich práv a povinností vůči tomuto státu. Tyto snahy různých organizací však komplikuje fakt, že z Ukrajiny nikdo na funkční právní stát není příliš zvyklý a se všemi procedurami a svými právy se seznamují teprve tady.

Zdroj: www.czechkid.cz

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace