Poselství k 96. Světovému dni migrantů a uprchlíků

Vlídné přijetí cizinců, především dětí, se stává hlásáním evangelia solidarity, uzavírá poselství k 96. Světovému dni migrantů a uprchlíků Benedikt XVI.

27.11.2009 

 Práva migrantů musí být respektována všemi a vždy, znovu zdůraznil Benedikt XVI. v poselství k 96. Světovému dni migrantů a uprchlíků, který se bude slavit 17. ledna příštího roku.

 Jeho téma zní „Mladiství migranti a uprchlíci". Poselství Svatého otce bylo dnes dopoledne představeno ve vatikánském tiskovém středisku.
Papež v něm velmi jasně připomíná, že „migrant je lidská osoba s neporušitelnými základními právy, která musí být respektována". Vyzývá všechny, aby měli pochopení pro ty, kdo jsou daleko od své vlasti a upozorňuje na trýznivé podmínky milionů dětí na každém kontinentě. „Jsou nejzranitelnější, protože jsou nejméně schopné pozvednout svůj hlas."

Benedikt XVI. také připomíná Kristova slova o posledním soudu - budete souzeni podle toho, co jste učinili maličkým (srov. Mt 25, 40nn). „Ježíš sám jako dítě zažil zkušenost migrantů, když musel s Marií a Josefem utéct do Egypta před Herodovou hrozbou" (srov. Mt 2,14).

Poselství zmiňuje, že mnoho dětí je v souvislosti s tímto fenoménem opuštěno a je vystaveno riziku vykořisťování nehledě na existenci Konvence o právech dítěte. Analyzuje situaci dětí narozených v hostitelských zemích, a těch, které po narození nežijí s emigrovanými rodiči: ty jsou součástí dvou kultur, se všemi výhodami i problémy spojenými s touto dvojitou příslušností, která může dát možnost obohacení setkáním mezi dvěma kulturami.

Benedikt XVI. podpořil jejich integraci v hostitelských zemích, především prostřednictvím školní docházky a následným zapojením do pracovního procesu. Svatý otec také vyjadřuje vděčnost farnostem a mnoha katolickým sdružením, že „oživeni duchem víry a lásky", vyvíjejí velké úsilí, aby pomohly naplnit potřeby těchto bratrů a sester a vyzývá všechny křesťany, aby si byli vědomi této sociální a pastorační výzvy, kterou před ně podmínky mladistvých migrantů a uprchlíků kladou.

Vlídné přijetí cizinců, především dětí, se stává hlásáním evangelia solidarity, uzavírá poselství k 96. Světovému dni migrantů a uprchlíků Benedikt XVI. Církev ho hlásá, když otevírá svou náruč a stará se o to, aby byla respektována práva migrantů a uprchlíků a podporuje představitele národů, organizací a mezinárodních institucí, aby podporovali vhodné iniciativy na jejich podporu. A na konec připomíná Ježíšova slova: „Byl jsem na cestách, a ujali jste se mne" (srov. Mt 25, 35).

PLNÉ ZNĚNÍ POSELSTVÍ je ZDE

(MaS)

http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=12091

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace