Tak trochu jiný Mikuláš!

Doba adventní je vždy obdobím plným očekávání a unikátní „sváteční" atmosféry, kdy se lidé snaží najít vzájemné porozumění.

Proto se dne 6.12.2009 na svatého Mikuláše v Plzni uskuteční multikulturní večer zaměřený na česko-ukrajinské vztahy, který nabídne široké veřejnosti bohatý kulturní program.

Kdy: neděle 6.12.2009 v 18.00 hod
Kde: Měšťanská beseda, Kopeckého sady 13, Plzeň.

Program:
-
Džerelo - ukrajinský taneční soubor
- vánoční zpěv v podání zpěvačky Květy Zelenkové
- Ignis - ukrajinská hudební skupina

Během večera proběhne prezentace Ukrajiny  s ochutnávkou tradičních ukrajinských jídel.

Vstup: volný!


Hlavním cílem projektu je podpořit integraci cizinců dlouhodobě žijících v Plzni do společnosti prostřednictvím přímého kontaktu mezi cizinci a Čechy, podpořit rozvoj vztahů a dialogu mezi komunitami, informovat majoritní společnost o životě cizinců zde žijících a také obohatit kulturní dění ve městě Plzeň.

 

Projekt je financován Statutárním městem Plzeň.

Zdroj:http://www.slovo21.cz

Tak trochu jiný Mikuláš v Besedě

5.12.2009 12:13

Taneční a hudební vystoupení, vánoční písně nebo ochutnávku tradičních jídel nabídne česko-ukrajinský večer pod názvem Tak trochu jiný Mikuláš. V Měšťanské besedě jej uspořádá zítra od 18 hodin občanské sdružení Slovo 21 za finanční podpory plzeňské městské správy. Vstup je volný.

"Adventní čas je plný očekávání a unikátní sváteční atmosféry. Lidé se snaží najít vzájemné porozumění. Takové období je příhodné pro uspořádání multikulturního večera, od kterého očekáváme, že by mohl napomoci k navázání nových vztahů mezi plzeňskými rodinami a rodinami cizinců," vysvětluje Ljiljana Batovanja ze sdružení Slovo 21.

Večer je zaměřen více na děti, pro které je 6. prosinec, den sv. Mikuláše, především určen. "Svatý Mikuláš není pouze světcem, je i přítelem dětí a pomocníkem v nouzi. Proto v rámci programu vystoupí ukrajinské a české děti, které přehrají scénky spojené s tradicemi tohoto svátku své země. A chybět nebude ani mikulášská nadílka," prozrazuje Ljiljana Batovanja.

Na programu je vystoupení ukrajinského tanečního souboru Džerelo, vánoční písně v podání zpěvačky Květy Zelenkové, ukrajinská hudební skupina Ignis nebo projekce dokumentárního filmu o dějinách, kultuře, náboženství a současné situaci Ukrajiny. Zájemci budou také mít možnost ochutnat tradiční ukrajinská jídla a získat na ně recepty. Večera se zúčastní i české rodiny a rodiny cizinců, zapojené do projektu s názvem Rodina od vedle.

"V průběhu tohoto integračního projektu jsme zjistili, že forma osobního a přímého setkávání Čechů a cizinců je efektivní a pomáhá v procesu integrace. Proto jsme se rozhodli připravit další projekty, v nichž osobní kontakt a vzájemný dialog vztahy zlepšuje," uvádí Ljiljana Batovjana.

Podle údajů Ministerstva vnitra k 31. říjnu 2009 žije v Plzni 13 818 cizinců, z toho 10 144 jsou občané třetích států. Projekt Tak trochu jiný Mikuláš je zařazen do kalendáře akcí na podporu kandidatury Plzně na titul Evropské hlavní město kultury.

Občanské sdružení SLOVO 21

Bylo založeno v roce 1999 v Praze a v současné době realizuje projekty vzdělávací, kulturní, mediální, projekty týkající se zvyšování veřejné informovanosti, romské projekty a projekty týkající se integrace cizinců žijících v České republice. Základními cíli sdružení jsou zejména boj proti rasismu a xenofobii, ochrana lidských práv, budování tolerance vůči minoritám, podpora vzdělávání a integrace menšin. "Jsme organizace otevřená novým myšlenkám a iniciativám, spolupracujeme se státními i nevládními organizacemi a institucemi z České republiky a zahraničí."

 

Iva Kokešová (kokesova@plzen.cz)

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace