Děkovný otevřený dopis vládě ČR v souvislosti s poskytnutím pomoci zraněným Ukrajincům

Ukrajinská iniciativa v České republice Sdružení Ukrajinců a příznivců Ukrajiny Ukrajinská evropská perspektiva

V Praze dne 5. března 2014

Otevřený dopis předsedovi vlády ČR a vládě ČR

Vážený pane premiére, vážení členové vlády České republiky, dovolte nám vyjádřit dík za rozhodnutí, která jste učinili v souvislosti s realizovanou a nadále probíhající pomocí zraněným účastníkům demonstrací na Ukrajině.

Přijetí ukrajinských pacientů je pro nás důkazem toho, že přes mnohaleté, ne vždy aktivní česko-ukrajinské vztahy, je možné doufat v to, že Česká republika a Ukrajina jsou si mnohem blíže, než je často obecně prezentováno. Svědčí o tom desítky tisíc Ukrajinců žijících v České republice, kterou považují za zemi, jež jim nabízí nové příležitosti a možnosti. Svědčí o tom tisícovky smíšených manželství a přátelských vztahů.

Chceme Vám vyjádřit vděčnost jménem všech zraněných, kteří se účastnili protestů v různých regionech Ukrajiny, především na kyjevském Majdanu. Fakt, že byli zahrnuti do vládního projektu pomoci ČR, má pro ně význam nejen z důvodu záchrany života či osobního zdraví. Morální podporu obyvatel a vlády ČR budou zajisté pociťovat i po návratu do svých domovů.

Je nezpochybnitelné, že za účelem pomoci bylo vynaloženo velké osobní a organizační úsilí všech zúčastněných. Nelze opomenout ani finanční náročnost celého procesu, hrazeného z rozpočtu ČR i z rozpočtu jiných institucí.

Naše uznání patří českým lékařům, kteří zajišťovali okamžitou pomoc v Kyjevě, ošetřujícím lékařům v ČR, úředníkům příslušných ministerstev, operačnímu personálu, který zajišťoval převoz zraněných, představitelům velvyslanectví ČR na Ukrajině, představitelům společností Člověk v tísni a Charita ČR, všem dobrovolníkům a aktivistům nezištně pomáhajícím těm, kteří bojovali a bojují za ideály lepší společnosti.

Ukrajina je zemí pohnutých dějin a osudů, o čemž svědčí i současné záměrné narušování procesu stabilizace Ukrajiny ze strany Ruské federace. Věříme, že další kroky vlády ČR ve vztahu k Ukrajině budou přinejmenším vstřícné a ve své podstatě statečné.

Jménem ukrajinských organizací v ČR, s pozdravem,

Bohdan Rajčinec, tajemník

Vážený pan Mgr. Bohuslav Sobotka předseda vlády Úřad vlády ČR nábřeží Edvarda Beneše 4 118 01 Praha 1

Dům národnostních menšin, Vocelova 3, 120 00 Praha 2 Tel.: +420 221419821, uicr@centrum.cz, www.ukrajinci.cz

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace