Porohy 6/2009

Poslední číslo Porohů v roce 2009 je spíše svéráznou přílohou k číslu předchozímu, a proto je v něm méně informace o politickém napětí, ale více zábavy, prázdninové a vánoční nálady. Vše dobré v novém roce Vám přejí Porohy !

 

Poslední číslo Porohů v roce 2009 je spíše svéráznou přílohou k číslu předchozímu, a proto je v něm méně informace o politickém napětí, ale více zábavy, prázdninové a vánoční nálady. Ale cožpak se lze vyhnout vážným věcem, když se země potýká s hospodářskou krizí ? Na Ukrajině pokračuje napjatá předvolební kampaň, která by měla skončit 12. ledna nebo spíše 7. února, snad po druhém kole prezidentských voleb ? Proto se ani toto číslo neobešlo bez politiky a problémových témat.

Kronika společnosti vypráví o nových překladech z ukrajinštiny do češtiny, které se nedávno objevily na světě díky úsilí mladých studentů ukrajinistiky Univerzity Karlovy. Jejich pozornosti neunikl spisovatel Taras Prochasko. Jsme přesvědčeni, že Gruzínci jsou naši přátelé, hájící svou zemi, proto se v Domě Národnostních menšin v Praze uskutečnil ukrajinsko-gruzínský večer s promítáním filmu o válce v srpnu 2008. Sváteční pražské revue - tak se jmenuje článek o třech akcích, které se konaly během jednoho dne téměř současně, i když na různých místech v Praze. Hosté navštívili představení divadla Džerelo Noc před Vánocemi, večerní představení kolektivu Rodyna a společný stůl dobré nálady Sdružení Ukrajinců a příznivců Ukrajiny. Spisovatel Jurij Andruchovyč navštívil Olomouc, kde zpíval v klubu Ponorka se svými přáteli s Polska a skupinou Karbido. Česko-slovenská Mazepiana - to je článek o výstavě, kterou pořádá Slovanská knihovna o slavném ukrajinském hejtmanu, který se postavil proti Moskvě. Karpatskými cestami do Prahy - tento článek popisuje nově zveřejněnou podrobnou a aktuální mapu ukrajinských Karpat, na jejíž přípravě se podílel časopis Porohy. Pomerančová diskuse proběhla v nové Technické knihovně v Dejvicích: účastnicí nejdříve shlédli dokumentární film o událostech před pěti lety, následně besedovali s redaktorem HN O. Soukupem a Ukrajinci V.Stepaňukovou a O.Livinským. Sdružení Bodaj už přes 10 let pomáhá dětem v sirotčinci Vilšany na Zakarpatí, v Čechách pořádá charitativní akce, na kterých hraje dokonce známa kapela Traband. Hudební lodí Natálie Polovynky přeplujeme do Nového Roku: hovoříme o hudebních dílnách, které jsou vedeny touto ukrajinskou folkovou zpěvačkou. Na konci rubriky zve v reklamním materiálu policejní škola v Holešově Ukrajince a jiné národnosti ke studiu.

Pražské zrcadlo se jako vždy vrací do minulosti. Dozvíme se více o vynikajícím umělci původem ze Zakarpatí, známém Adalbertu Erdelyi, narozeném jako Hrycj. Užhorodský autor Olexander Havroš vypráví o jeho talentu, humoru, neuvěřitelně tvrdé práci a obětavosti. Nezůstal v Paříži, ale vrátil se do Karpat. V Užhorodu založil školu, kvůli vydělávaní peněz maloval portréty, včetně Hitlera a Augustina Vološina, ale tématem jeho obrazů jsou především květy, obyčejní lidé a mladé dívky. Byl potrestán komunistickým režimem, který zavládl na Zakarpatí v roce 1945. Jeho manželka Magda tragicky zemřela v roce 2004 při obraně drahých obrazů, které ukradli bezohledně krutí zloději.

Naše podnikaní - rozhovor s mladým hochem původem s Poltavy, který pracuje pro stavební společnost v Praze, ale ve svém volném čase sportuje. «Basketbal mi dal přátele a posílil charakter», - říká Olexandr Vertebnyj, jeden z mnoha mužů hledajících lepší a zajímavější budoucnost v Čechách.

Nezávislost je tentokrát velmi krátká. Vyprávíme o plánech ukrajinského ministerstva zahraničí dosáhnout bezvízového režim s EU do roku 2012, kdy se na Ukrajině koná mistrovství Evropy v kopané. Na Krymu odsoudili prvního separatistu, který se vysmíval ukrajinské statnosti a otevřeně vyzíval k revizi státních hranic. Ruský poslanec řekl, že evropský projekt Východního partnerství je samozřejmě protiruský, tj. popírá právo přednostního vlivu Moskvy v bývalých sovětských republikách. Kromě toho, ruská vláda chce, aby se nejen v Rusku hovořilo dobře o Stalinovi a SSSR, ale také i v Evropě. Na tomto nesmyslném PR se v Rusku penězi nešetří. Státy Ukrajina a ČR budou společně vyšetřovat zločiny komunismu. Z Kyjeva do Prahy již byly předány odtajněné dokumenty související s okupací Československa v roce 1968 sovětskými vojsky. V Kyjevě poškodili nacionalisté Leninův pomník a sochu příslušníkům bolševické ČK, což byla předchůdkyně NKVD-KGB a «vyhlásili válku» veškerým totalitním monumentům.

Čtvrtá vlna se vrací k problémům mezinárodního pohybu pracovních sil. Policista v brněnském baru vymáhal úplatky od Ukrajinky za prodloužení pobytového víza. Mezi dobrovolnými nelegály se na Ministerstvu vnitra objevil i jeden Američan, do návratového projektu se přihlásilo asi jen 200 cizinců bez povolení k pobytu v zemi. Ukrajinská Národní banka nechce nechat dlužníky, kteří si půjčili v bankách a mají problémy se splacením, odjet ze země do zahraničí. K ukrajinským prezidentským volbám mohou jít voliči žijící v jiných zemích, aniž by se předem evidovali na konzulárním oddělení. Rozhodl o tom Ustavní soud. Nová brožura pro migranty „Česká republika: všechno, co byste měli vědět - 2010" bude hovořit podrobně o tom, jak si Ukrajinci-cizinci mohou zařídit doklady, nutné pro zaměstnání nebo podnikáni v ČR.

Kaleidoskop je tentokrát poměrně rozsáhlý. Mluvíme česky - tak se jmenuje nová zkušební minirubrika, kterou vede ukrajinská a česká filoložka Jana Macurová. Nadcházející vánoční svátky ovlivnily i obsah další stránky, zveřejňujeme texty současných rockových nebo i popových písniček, které oslavují zimní radovánky. Nejsou to jen tradiční vánoční koledy a skladby různých umělců. Nové knihy: román o osudu žen, které se narodily ve stejný den a ležely vedle sebe v porodnici; McMafie - povídaní o středoevropské organizované zločinnosti; Noví Husité - tak autor pojmenoval knihu o česko-slovenských vojenských jednotkách v ruské armádě; co se stane s režisérem Kusturicou, pokud se dostane do karpatské, huculské ZOO? Nové disky se věnují duchovní hudbě: žalmy a vánoční koledy, tentokrát tradiční i modernější, dále humor: kolomyjky Hucula-chuligána, a dokonce sbírka estrádních čerstvých populárních písniček - ukrajinská Dvacítka! Album Kobzar od skupiny Hajdamaky do této společnosti příliš nepatří, ale také by mohlo posluchače potěšit. V závěru máme astrologickou předpověď na celý příští rok pro jednotlivá znamení zvěrokruhu. A tradičně oblíbené položky - anekdoty a křížovky k luštění, tentokrát neobvykle - maďarské.

Vše dobré v novém roce Vám přejí Porohy !

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace