Porohy 6/2005

Obálka posledního letošního čísla časopisu nám přinesla spousty sněhu. Porohy číslo 6/2005 jsou čtením svátečním, odpočinkovým.

Obálka posledního letošního čísla časopisu nám přinesla spousty sněhu. Porohy číslo 6/2005 jsou čtením svátečním, odpočinkovým. I proto Vás obsah nebude zatěžovat přílišným analyzováním a popisováním politických událostí, rovněž rubrika Kaleidoskop je jiná než obvykle, snad předpoví Váš šťastný rok 2006. Jako bonus pro předplatitele časopisu je připraven kalendář ukrajinské diaspory v ČR pro rok 2006, kde nalezneme řadu významných dat z ukrajinské i ukrajinsko-české vzájemné historie.
Opravdu bohatou na kulturní události je rozšířená rubrika Kronika společnosti. V Brně, Ostravě i v Praze byly pořádány koncerty a setkání, zainteresovanému publiku ukrajinskému i českému se nabízely nejrůznější informační programy.
Končí historický seriál Mykoly Mušinky o Ukrajinském muzeu v Praze. Přesto badatelé doufají, že bohatý materiál touto institucí nashromážděný bude jednou opět uceleně vypovídat o historii českého ukrajinstva v době meziválečné. Snad v jiném muzeu v Praze, snad na Ukrajině.
Rozhovor o aktuálních záležitostech Ukrajinců v ČR, o připravenosti Ukrajiny hájit zájmy svých občanů v této zemi a o mnohém jiném - to je interview s velvyslancem Ukrajiny v ČR panem Ivanem Kulebou, které najdete v Pražském zrcadle.
V Porohách se nám představí ještě dvě osobnosti. Exprezident Evropského kongresu Ukrajinců (EKU) Levko Dovhovyč je znám nejen svým působením v ukrajinské světové diaspoře, ale i jako výborný dirigent a organizátor. Rozhovor s ještě nepublikovanými fotografiemi čerstvého sedmdesátníka, lídra slovenských Ukrajinců, nás provede prostředím od Gulagu až do Košic.
Také Volodymyra Stasiva, bývalého profesionálního muzikanta, si oblíbilo obecenstvo v Karlových Varech i v Praze. Jeho životní osud pianisty, sbormistra či pracovníka rakovnické firmy může být inspirujícím pro každého z nás.
Z rubriky Nezávislost na nás zasyčí další dějství plynového dramatu mezi Ukrajinou a Ruskem. Novoroční nárůst cen dodávaného zemního plynu má býti tak výrazný, že ukrajinské „poděkování" za ruský „dáreček" by na sebe rozhodně nemělo nechat čekat...VZP tvrdí, že je připravena zvládnout administrativu, spojenou s novelou zákona o pobytu cizinců v ČR. Více v rubrice Čtvrtá vlna.

Závěrem Vám za redakci Porohů, Ukrajinskou iniciativu v ČR a všechny spolupracovníky projektu děkujeme za projevený zájem o náš časopis, za dotazy a náměty.
Příjemné čtení, klidné prožití svátků vánočních podle starého i nového stylu a šťastný Nový rok 2006 přejí Bohdan Rajčinec a Vaše Porohy

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace