Porohy 5-6/2012

Čeremoš do potrubí?!

 V ukrajinských webech zazněly na poplach první zprávy k záchraně řeky Čeremoš, neboť do poslední chvíle nikdo nevěřil, že se spustí v těchto odlehlých a člověkem nedotčených koutech Karpat nebývalý projekt na získávání elektrické energie z alternativních zdrojů.

Přestože řeka Čeremoš má daleko ke spádu a celoroční vydatnosti alpských řek, přesto na nich začala výstavba kaskády malých vodních přehrad, které budují investoři (není důležité zda místní či zahraniční). Ukrajina se totiž v roce 2008 zavázala, že do roku 2016 navýší podíl "zelené energie" na 12 - 15% veškeré vyrobené energie (což v případě Ukrajiny požadavku na obnovitelné zdroje energie činí 5 mld kW za rok). K tomu mají pomoci tzv. "mikroGES" - do 100 kW, "miniGES" - do 1000 kW a "maliGES" nad 1000 kW", první dvě nepotřebují klasické přehrady (pozn. "GES" - "Gidroelektrostancija").

Celý obchodní princip těchto vodních elektráren je podobný jako u nás - u velmi nepřéhlednutelných solárních elektráren - i na Ukrajině vykupuje stát "zelenou energii" za 1,25 násobek té "nezelené", proto je zájemců z řad investorů hodně. Ivano-Frankovská administrativa dala povolení na stavbu těchto malých "GES" na 52 potoků a říček!

Více čtěte na http://www.karpaty.net/archiv/ceremos.htm.

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace