Porohy 5/2007

Začátkem října se sdělovací prostředky zajímaly o Ukrajinu a politickou problematiku tohoto státu opravdu často. Důvodem úvah byly předčasné parlamentní volby, které se v zemi konaly 30. října.

Začátkem října se sdělovací prostředky zajímaly o Ukrajinu a politickou problematiku tohoto státu opravdu často. Důvodem úvah byly předčasné parlamentní volby, které se v zemi konaly 30. října. Komentátoři popisovali své dojmy a sdělovali je jiným pozorovatelům. Téma volební tedy neminulo ani říjnové číslo časopisu Porohy.   

Ukrajinské volby se konaly i v Praze a v Brně na Velvyslanectví Ukrajiny v ČR. Přestože účast nebyla vysoká, jednoznačně zde zvítězil Blok Julie Tymošenko a Naše Ukrajina (47 a 32 procent odevzdaných hlasů). Proruská Strana Regionů získala hlas pouze každého desátého ukrajinského voliče v ČR.

Den nezávislosti Ukrajiny, který Ukrajinci slavili v srpnu, nastartoval život pražského Domu národnostních menšin. Vystoupily zde soubor Džerelo a kapela Ignis, večer uvedl pan Vasyl Zilhalov z Rádia Svobodná Evropa s vlastním výkladem politicko-ekonomické situace na Ukrajině.    

Zakarpatská Ukrajina a Vysočina budou spolupracovat, Jihlava bude pomáhat školám v oblasti Rachova. Lvovské dětské sbory Sonečko, Podoljanočka a Polunyčka vystupovaly v pražském divadle Metro. Ukrajinští celníci si zahráli fotbal a zvítězili. Stejně úspěšní byli i fotbalisté družstva FK Fórum Ukrajinců ČR. O tom všem a také o Dnech ukrajinské kultury v ČR se dočtete v rubrice Kronika společnosti.     

Pražské zrcadlo nám blíže představuje soubor Džerelo (česky pramen, zdroj). Jeho zakladatelka, nadšenkyně Darija Lubačivská, se svěřila Porohům, že aktivisty sdružila Oranžová revoluce, především účast na protestních akcích v roce 2004. Džerelo v poslední době zaujalo veřejnost i dobrým umístěním na mezinárodních soutěžích.          

V Ukrajinské panoramě si počteme o společnosti Euro Financial Corporation, které se zdařilo sjednotit úsilí konkurentů v oblasti peněžních převodů na Ukrajinu. Migranti tak mohou rychleji a levněji využívat služeb formou bankovních příkazů.    

Jak bylo řečeno v úvodu, Nezávislost se věnuje především volbám, výsledkům, úvahám. O několik procent zvítězili v součtu hlasů „oranžoví", byla znovu vytvořena „koalice", prezident Juščenko se snaží smířit vládu s opozicí. Rusko opět hrozí „plynovou hrou". Pokud Ukrajina neodevzdá miliardu dolarů, bude zle..., bez plynu. Proč úřad Janukovyče zadlužil stát? Proč rozhodl zanechat Ukrajinu bez plynu? Těmito otázkami se zabývá autor článku.       

Krátce se zamysleme i nad tím, že korupce na Ukrajině je statisticky vyšší než v Moldávii, že SkyEurope nemůže prorazit na ukrajinský trh, že Ukrajina dosáhla s Maďarskem bezvízového styku pro obyvatele pohraničních území, že cizinci musejí ukazovat peníze na ukrajinských hranicích z důvodu prokázání movitosti, a že nezisková organizace La Strada chce pomáhat dětem gastarbeiterů. Ukrajinec ze Zakarpatí investoval vydělané peníze v Česku do muzea. Kurz hřivny padá... 

Našich květech se podíváme za krajany do Afriky. V Mozambiku jich žije více než 700, z nichž jeden, jak už to bývá, je velice aktivní. Popularizuje ukrajinskou tématiku nejen v Africe, ale i v Brazílii a Portugalsku.    

Čtvrtá vlna. U budovy Českého konzulátu v Kyjevě pracuje „parta" lidí, která se zabývá prací ne zrovna nejčistší. Tito „podnikatelé" drží místa ve frontě, za která je v případě podání žádosti o přidělení víz nutné platit. Jeden ze žadatelů se o těchto praktikách přesvědčil osobně. Proč si Ukrajina nepřeje vydávat zahraniční pasy svým občanům a znesnadňuje jim odjezd? Touto otázkou se opět zabýval redaktor Porohů. Zakarpatec Petro Terpaj si odseděl 5 let v českém vězení za nic. Nyní je na svobodě, ale stejně je považován za zločince.       

Kaleidoskop nám přiblíží některé novinky. Harry Potter vyšel poprvé v ukrajinštině. Jaroslav Ornst vydal nový česko-ukrajinský slovník, který jako novinku obsahuje i profesionalismy. Nově je možné setkat se v češtině s básnickou sbírkou Ivana Franka Uvadlé listí. V muzice se zaposlouchejme do tónů skupin Lama, Hajdamaky, Sestry Teljnjuk a odpočiňme si u několika anekdot a křížovky.        

 

Příjemné prožití sytého podzimu přeje Bohdan Rajčinec a Vaše Porohy.

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace