Porohy 3-4/2012

... březnové "Dny Tarase Ševenka" v Praze

 Březnové "Dny Tarase Ševenka" v Praze začaly Modlitbou za Ukrajinu a kladením věnců u pomníku T. Ševčenka v Praze, jehož socha je umístěna na náměstí Kinských, symbolicky přímo před sídlem OSN v České republice.

 Dmytro Pavlyčko, významný ukrajinský básník, překladatel, diplomat a politický aktivista se poklonil soše Tarase Ševčenka a setkal se i s pražskými Ukrajinci a ukrajinisty v příjemném prostředí do posledního místa zaplněněného klubu Lávka. Ukrajinistice na Filozofické fakultě Karlovy Univerzity věnoval svou sbírku veršů.

 U příležitosti oslav "Dnů Tarase Ševčenka 2012 v Praze" proběhly i další akce, např. večer věnovaný T. Ševčenkovi v Domě národnostních menšin, výstava obrazů, koncert sboru sv. Vladimíra, vystoupení dětských tanečníků a banduristů z Ukrajiny či koncert ukrajinského sboru při chrámu sv. Klimenta v Klášteře na  Slovanech-Emauzy.  Fotoreportáž z "Dnů..." naleznete zde...

 Na festivalu "Jeden svět" se promítaly tři filmy s ukrajinskou tématikou. V článku Vlastní krev... si přečtete příběh slavného  českého kytaristy Štěpána Raka a jeho nově nalezeného mladšího bratra Volodymyra Slyvky. 

 Hned třemi velkými výročími si připomeneme článkem Známý a zapomenutý Les Kurbas významného ukrajinského režiséra, herce, dramaturga, překladatele a v neposlední řadě i publicisty.

 Nevyhnem se ani politickým tématům. Další opoziční politik byl odsouzen. Jurij Lucenko, bývalý ministr vnitra ve vládě Julie Tymošenkové, dostal čtyři roky vězení.

 Na Ukrajině to nebudou mít lehké už ani kuřáci. Ukrajinský parlament schválil zákon zakazující kouření na veřejných místech včetně restaurací a barů.

 A blížící se Velikonoce, pro Ukrajince jeden z největších svátků, si představíme v téměř svátečním Kaleidoskopu.

 Příjemné čtení přeje Rada UIČR.

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace