Porohy 3/2010

I v průběhu „okurkové sezóny" máme o čem psát. Kronika společnosti přináší fotoreportáž a reportáž ze soutěže „Talent Ukrajiny 2010 v ČR".

 

Přestože politici oznámili dobu dovolených, vedro ve veřejném životě nekončí.  

I v průběhu „okurkové sezóny" máme o čem psát. Kronika společnosti přináší fotoreportáž a reportáž ze soutěže „Talent Ukrajiny 2010 v ČR". Právní seminář ukrajinsko-českých překladatelů se konal v hlavním městě Moravy. Ukrajinská sobotní škola pokračuje v práci, poslední zvonění znamenalo pro některé školáky začátek dospěláctví. Přestože fotbalový tým Forum Ukrajinců již pražskou ligu nehraje, naši krajané vyhráli pohár národnostních menšin Senátu ČR. V Českých Budějovicích se příslušníci cizinecké policie seznamovali s uměním cizinců.

Pražské zrcadlo vypráví o slavném spisovateli 60. let 20. století Olesevi Hončarevi, autorovi románu Sobor, zakázaného v SSSR, a o jeho pro STB podezřelé schůzce v Kyjevě, a to s českým ukrajinistou Václavem Židlickým.

V rubrice Ukrajinská panorama se v rozhovoru „Z Kyjeva mě vytlačil ŽEK" mladá Češka Jiřina Dvořáková věnuje otázce výuky na ukrajinistice v Olomouci a dvouleté práci na Ukrajině, sdílí také své dojmy nabyté v Kyjevě, hovoří o Ukrajincích a Ukrajinkách. ŽEK je kancelář pro bydlení a služby, postsovětská instituce, symbol byrokracie, která i nadále kontroluje pobyt osob na Ukrajině.

Nezávislost vypráví o posledních „úspěších" prezidenta a vlády, zejména o 50ti procentním zdražení plynu pro domácnosti, i když byla s „bratrským Ruskem" vyjednána smlouva o levnějším plynu (cca o 30 procent, a to za souhlas Kyjeva s dalším pronájmem území Ukrajiny v Sevastopolu). Dočteme se také o stavu realizace předvolebního programu Janukovyče „Ukrajina pro lidi". Premiér Azarov cituje Stalina s tím, že „život je veselejší" (tuto větu vůdce proletariátu použil před zahájením velkých represí 30. let). I dnes se ukrajinská vláda snaží kopírovat svoje „spojence v Kremlu", a také odevzdat Rusku některá strategická odvětví ukrajinské ekonomiky. Informujeme také o dalších akcích, zejména o výrobě ukrajinsko-českého trolejbusu v Ostravě.

Čtvrtá vlna se věnuje poskytování hypotečních úvěrů cizincům a podnikatelům. V současné krizi jsou spořitelní družstva vstřícnější než banky. Vzdělání a zdravotní pojištění pro cizince v ČR je opět kritizováno veřejným ochráncem práv. Demonstrace za práva migrantů se konala v Praze, připravuje se petice pro MPSV. Přesto budou kontroly zahraničního zaměstnávaní intenzivnější, slibují úředníci.

Kaleidoskop je tentokrát dostatečně obsáhlý, neboť léto je čas odpočinku. Pokračujeme v rubrice „Hezky česky". Nikoliv „ženščina", ale „paní", říká se běžně v české společnosti. Mladá básnířka z Ternopilu Lidija Doroš, která nyní žije v ČR, představuje své básně, a to nejen v ukrajinštině, ale i v češtině. Přečtěme si recenzi na sbírku ukrajinského básníka, spisovatele a novináře Mykoly Šatylova, který také žije v Čechách. Nabízíme nové knihy: Iren Rozdobuďko o obchodování se ženami, Natalka Kľaštorna o málo známém přesídlovaní Bojků, ukrajinské horalské skupiny na pomezí Polska a Ukrajiny v Karpatech, Bittnerová a Moravcová - O etnických menšinách v ČR. Jsou tu i hudební novinky: skupiny Vij, Pikkardijská Tercija, Skrjabin, Boombox, sbírka Zdoláme Čas (pop-rock, věnovaný hrdinům). Na závěr tradiční karikatury, vtipy, a jediná ukrajinská křížovka v ČR.

 

Přejeme Vám hezký zbytek léta!

Vaše Porohy.

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace