Porohy 3/2009

Srpnové číslo časopisu Porohy je plné jak sociálně-politické, tak dovolenkové problematiky.

Srpnové číslo časopisu Porohy je plné jak sociálně-politické, tak dovolenkové problematiky.

Kronice společnosti jsou předsedové ukrajinských krajanských spolků vyzváni, aby v předstihu informovali redakci časopisu o svých akcích. V úvodním slově redaktor upozorňuje návštěvníky ukrajinských akcí, převážně koncertů a představení, na nutnost vypnutí mobilních telefonů a na to, že na těchto akcích se příliš nehodí loupat slunečnicová semínka. V rubrice se dále píše o akci o. s. Džerelo v divadle Metro: kolektiv představil ukrajinské letní tradice a pozval tanečníky z města Černivci. Zakarpatská perla - i tak je nazýván dřevěný kostelík v městečku Nová Paka. Plzeňský kraj čeká na spolupráci s Ukrajinci. Aktivista Vasyl Stachniv byl jedním z hrdinů dokumentu ČT2 v pořadu Kosmopolis. Ivan Kuleba ukončil svou misi velvyslance Ukrajiny v České republice, nahradí ho Ivan Hrycak. Posíláme gratulace k 60. narozeninám předsedy UIČR Viktora Rajčince a zároveň zveme na oslavu Dne nezávislosti 23. srpna do Domu národnostních menšin. FK Fórum Ukrajinců opouští pražský fotbal. Skupina Ignis znovu vystoupila na festivalu ve Strážnici. Informujeme též o Slovanské knihovně v Klementinu a českém projektu značení turistických stezek v Karpatech.

Pražské zrcadlo se věnuje 300. výročí Poltavské bitvy. Ivan Mazepa byl vzdělaný hejtman, který odmítal nadvládu Moskvy nad Ukrajinou a uzavřel dohodu se švédským králem Karlem XII. O Mazepovi psali básně i významní evropští spisovatelé, jeho jméno však i nadále na Ukrajině vyvolává velké diskuse.

Ukrajinské panorama se vrací k otázkám migrace. Zbojníci se vracejí: migranti, kteří pracují v České republice a přijeli domů na dovolenou auty s českými SPZ, v obci Drahovo na Zakarpatí převrátili policejní auto - nechtěli platit úplatky. Policie následně pozatýkala desítky vesničanů. Článek Slovenská radioterapie popisuje incident na hranicích s Ukrajinou: v Maťovcích byli čtyři strojvedoucí ozářeni skenerem na kontrolu nákladních vagonů.

Zajímavý materiál je v rubrice Naše podnikání: Ukrajinka Larisa Rosinová-Bukovská řídí pražskou noční tramvaj a zároveň hraje v kapele. V České republice začínala „jako všichni", mytím nádobí.

Nezávislost se vrací k době dovolených a vypráví, jak se na Krymu připravili na turistickou sezónu: hoteliéři, ubytovatelé a taxikáři navzdory krizi nesnižují ceny a „sahají po penězích na každém rohu". Služby ale zůstávají převážně „sovětské". Stručně vyprávíme o návštěvě moskevského patriarchy na Ukrajině, o zatčení obviněného generála Oleksije Pukače ve věci novináře Georgie Gongadze, o nové možnosti rychlého a pohodlného cestování vlakem z Prahy do Lvova přes Krakov a další.

Čtvrtá vlna: získat „živnosťák" pro cizince bude těžší - hodně migrujících pracovníků zneužívá této možnosti pouze pro legalizaci pobytu v ČR. Vnitro částečně odpouští nelegálům - nedostanou přísný trest. Legálně zaměstnaní cizinci bez práce se mohou vrátit domů jen s příspěvkem 300 EUR. Krize ovlivnila výdělky Ukrajinců v České republice, ale zahraniční pracovníci mají stále zisk z důvodu dobrého kurzu koruny a pádu hřivny.

Kaleidoskop informuje o nových knihách, zvláštní pozornost se věnuje novým publikacím Slovanské knihovny - Dmytru Antonovyčovi a ukrajinské uměnovědě. Dále se věnuje periodickému tisku emigrace ze sovětského Ruska v letech 1918-1945 (Hlasy vyhnaných), České Alexandrovce a vzpomínkám na život české vystěhovalecké komunity na Rusi. V Brně vyšel Česko-ukrajinský právnický slovník, v Užhorodě kniha politického vězně Omeľana Dovhanyče K Buzuluku přes lágr Gulag a sada 16 obrázků s kopiemi maleb Josefa Bokšaje. Nová hudba upozorňuje na ivanofrankivskou skupinu Flit (album Jednoznačně!), Lesju Horovu (Blízko), skupinu Vertep, sborník Krok do budoucnosti, který byl vydán na základě stejnojmenného druhého mezinárodního festivalu. V jiném stylu je dárek nejlepších hitů: hvězdy ukrajinského popu. A na závěr, již tradičně, vtipy a křížovky.

Příjemné čtení přejí Vaše Porohy.

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace