Porohy 3/2008

Letní číslo Porohů nás uvede do atmosféry období dešťů. Úskočné taktizování politických stran na Ukrajině snad vykompenzují červnové kulturní události a udrží tak čtenářův postřeh i náladu.

Letní číslo Porohů nás uvede do atmosféry období dešťů. Úskočné taktizování politických stran na Ukrajině snad vykompenzují červnové kulturní události a udrží tak čtenářův postřeh i náladu. V Kronice společnosti se dočteme o tom, že se veřejnost v ČR snad nakonec dočká pomníku spisovatele Tarase Ševčenka, měl by být odhalen na podzim tohoto roku v Praze-Bubenči. Psycholog Rostyslav Prokopjuk prezentoval v klubu Lávka i za účasti českých celebrit svoji novou knihu, ve které nalezneme návod, jak přestat s kouřením... Společnost Člověk v tísni pořádá semináře pro ukrajinské novináře, letos na podzim bude hlavním tématem pracovní migrace do České republiky. Hajdamáci, sbor Chreščatyk a Zakarpatský národní kolektiv zaujali svými vystoupeními Prahu i Brno. V Praze má vzniknout nové rádio pro národnostní menšiny. Ve Lvově byla zahájena výstavka obrazů Ukrajinky z Prahy. UIČR pořádala burzu knih a pražská Ukrajinská škola večer pro účastníky kurzů.

Pražské zrcadlo se i v tomto čísle navrací do minulosti. O vlivu literatury na národní obrození na Zakarpatské Ukrajině, roli Československa v tomto procesu, o básníkovi a spisovateli Vasilovi Hrendža-Donském vypráví náš užhorodský korespondent.

Ukrajinské panorama se věnuje baletnímu mistrovi a herci Juriji Kolvovi, který se v poslední době objevil i v českých filmech a zakládá vlastní baletní školu. K baletu a národním tancům jej přivezla, těžko uhodnout co, ... motorka.     

A jakpak je na tom Nezávislost ? Tato rubrika skrývá v ukrajinském jazyce tolik novinářsky zajímavých informací, že prosté překladatelské schopnosti nadšence zde nestačí. Počtěte si tedy o všem tom shonu a dění na Ukrajině v originále.    

Našich květech se dočteme o tom, že Ukrajinští gastarbeitři ve Francii žijí na pomezí dvou světů. Nepříliš je zajímá Eifelovka, málo je vábí Louvre. Každodenní otázkou je pro našince například to, zda bude stačit obdržená odměna na opravu střechy či domu v rodné haličské vesničce. Rumunsko a Bulharsko zjednodušují tranzitní průjezd Ukrajincům, kteří mají schengenské vízum. Dovoz automobilů na Ukrajinu bude zas o kapánek jednodušší.       

Čtvrtá vlna se věnuje novému českému zákonu o zaměstnávání cizinců. Nová legislativa má přinést  zjednodušení. Kromě známé zelené karty je tu pracovní povolení na dva roky, snad i pro studenty. Za pět let Cizinecká policie pravděpodobně zanikne a její funkci bude vykonávat Ministerstvo vnitra. Německá policie krutě zacházela s Ukrajinci, kteří se vraceli ze Španělska. Za neznalost pravidel využívání tranzitních víz pracující zaplatili 1500 Eur.

Kaleidoskop se znovu navrací k Vasilovi Hrendža-Donskému. Publikujeme úryvky z knihy Štěstí a hoře Karpatské Ukrajiny, ve které jsou popisovány kruté postupy fašistů vůči Ukrajincům v koncentračních táborech. Společně se zamýšlíme nad obsahem nově vydaných knih Romana Skyby, Jurije Nykolyšyna, Leopolda von Zacher-Mazocha, Oleny Voroncové, Iryny Rozdobuďko, Larysy Denysenko a studiově nahraného překladu legendárního Švejka Jaroslava Haška. Z hudby doporučujeme folk a modernu. Představí se kapely Tak treba, Mazepa fest a Druha rika, popová Iryna Bilyk a vtipálek Věrka Serďučka. K ocenění kvalit posledně jmenovaného individua se jistě hodí nějaká ta politická anekdota a křížovka.           

 

Příjemný zbytek léta. Vaše Porohy.

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace