Ukrajinské filmy na 52. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech... 30.6-8.7.2017

Kompletní program 52. MFF Karlovy Vary bude zveřejněn v červnu 2017.

Anton a Káťa se náhodou potkávají v nočním Kyjevě. Oba mladí lidé v životě trochu tápou a setkání je zásadním způsobem ovlivní… Psychologické drama debutující Mariny Stěpanské přináší křehkou love story i silnou generační výpověď o současném mladém pokolení, které se snaží najít své místo v porevoluční Ukrajině.

Ukrajina
2017, 105 min

Sekce: Soutěž Na východ od Západu
Mladý Anton byl právě propuštěn z léčebny, kde se snažil zbavit závislosti, a jeho dědeček, muž pevných zásad, který se o něj od malička staral, ho odváží na venkov, daleko od nástrah velkoměsta. Jedné noci se Anton setkává s Káťou, která podobně jako on v životě trochu tápe, i když se zdá, že minimálně v jednom by měla mít jasno. Má zanedlouho odjet do Berlína se svým přítelem, německým novinářem Johannem, s nímž se seznámila během demonstrací na Majdanu. Setkání s Antonem však přináší do jejího života nový impulz a oba mladé lidi zásadně ovlivní… Debutující ukrajinská režisérka mimořádně citlivým způsobem přenáší na plátno křehkost rodícího se citu, velkou zásluhu na tom mají i jemně odstíněné herecké výkony obou hlavních představitelů. V širším plánu je pak psychologické drama Mariny Stěpanské silnou generační výpovědí o současném mladém pokolení, které se snaží najít své místo v porevoluční Ukrajině.
Lenka Tyrpáková
Režie

Marina Stěpanská (Ukrajina) dokončila v roce 2004 studia na Kyjevské národní divadelní, filmové a televizní univerzitě Karpenka-Karého. Působila v experimentálním divadle Škola, kde si osvojila práci s neherci. Absolvovala půlroční workshop Archidoc pro evropské dokumentaristy, organizovaný pařížskou filmovou školou La Fémis. Režírovala několik krátkých filmů a na několika se podílela jako scenáristka. Její krátký film Čoloviča robota (2015) dostal cenu za nejlepší ukrajinský krátký film na MFF v Oděse a cenu pro herecký ansámbl na MFF Molodist v Kyjevě. Střemhlav je její celovečerní hraný debut.

Kontakty
Tato Film
#4, Amosova street, of. 2, 03141, Kiev
Ukrajina
Tel: +90 537 300 8702
E-mail: o.yershova@gmail.com

Zdroj http://www.kviff.com/cs/program/film/4823460-stremhlav/

Film Čára / Čiara
Slovenská republika / Ukrajina
2017, 108 min

Sekce: Hlavní soutěž
Adam Krajňák je otcem rodiny a zároveň také hlavou pohraniční kriminální skupiny, která pašuje přes slovensko-ukrajinskou hranici cigarety. Když ale jedna z dodávek ztroskotá, spustí se lavina konsekvencí, během níž bude muset zpochybnit své vlastní mezníky, které dosud nechtěl překročit.
Adam Krajňák je otcem rodiny a zároveň také hlavou pohraniční kriminální skupiny, která pašuje přes slovensko-ukrajinskou hranici cigarety. V tomto okruhu nejbližších zastává nenahraditelnou roli starajícího se důvěrníka, ale také zásadového a nekompromisního vůdce, jemuž v rozhodujících okamžicích nechybí sebevědomí a temperament. Klidný souběh obou prolínajících se světů se však se vzrůstající nervozitou, obklopující nejistou budoucnost s nově budovanou hranicí schengenského prostoru, začíná pomalu otřásat. A když pak jedna z pašeráckých dodávek ztroskotá, spustí se nezastavitelná lavina konsekvencí, během níž bude muset Krajňák zpochybnit své vlastní mezníky, které dosud nechtěl překročit. Režie Petra Bebjaka vnáší do kriminálního námětu s prvky thrilleru nakažlivou jiskru, která jej na míle vzdaluje od pouhé žánrové zábavy, a odhaluje univerzální lidský příběh zasazený do prostředí, kde se prolínají kultury, zvyky i individuální osudy.
Hubert Poul
Režie

Peter Bebjak (1970, Partizánske, Československo) vystudoval nejprve herectví na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě a tamtéž posléze absolvoval také filmovou a televizní režii. Upozornil na sebe svými krátkými filmy, v jejichž tvorbě pokračoval i po ukončení svých studií. Z nich stojí za zmínění Štefan (1998), oceněný jako nejlepší film na Festivalu studentských filmů Áčko, Stříbrnou medailí na Brněnské 16 a cenou IGRIC na MFF v Trenčianských Teplicích. Na mezinárodním poli zaznamenal značný úspěch rovněž jeho krátký film voiceS (2010). Má za sebou také již tři celovečerní filmy: Meruňkový ostrov (2011), který získal Grand Prix na MFF v Rouenu, Zlo (2012) a mnohými cenami ověnčený snímek Čistič (2015). Peter Bebjak je od roku 2005 aktivně činný i v televizní tvorbě, kde se podílí zejména na režii úspěšných kriminálních seriálů.

Kontakty
Wandal Production
Mikulášska 1/a, 81101, Bratislava
Slovenská republika
Tel: +421 905 101 803
E-mail: info@wandal.sk
www: www.wandal.sk

Zdroj http://www.kviff.com/cs/program/film/4823113-cara/

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace