Kateřina Šedá /Hana a Radek svatební cesta do Černobylu ... 19.12. Trutnov

- výstava KATEŘINY ŠEDÉ / HANA A RADEK SVATEBNÍ CESTA DO ČERNOBYLU

UFFO - Společenské centrum Trutnov
náměstí Republiky 999, 54101 Trutnov

Vážení přátelé,

přijměte naše pozvání do SPOLEČENSKÉHO CENTRA UFFO na výstavu KATEŘINY ŠEDÉ / HANA A RADEK SVATEBNÍ CESTA DO ČERNOBYLU, která se bude konat v úterý 19. prosince od 18 hodin.

Program vernisáže, se bude odehrávat na sále Společenského centra UFFO, kde autorka představí svůj projekt a jeho realizaci.

Česká svatba v ukrajinském stylu je závěrečnou částí tříletého projektu MADE IN SLAVUTYCH, který výtvarnice Kateřina Šedá realizuje na Ukrajině od roku 2015. Čtyřic...et čtyři obyvatel města Slavutyč přijelo do České republiky, kde strávili celý týden.

Hlavním tématem projektu MADE IN SLAVUTYCH je překročení hranic a řešení problémů s tím spojených. Proto autorka přiměla obyvatele města, které vzniklo v rámci evakuace lidí postižených havárií jaderného reaktoru v Černobylu, aby 3. 6. 2017 vytvořili největší skupinovou žádost o vízum do České republiky, a tím se zapsali do Guinessovy knihy rekordů. Cílem této akce však není prezentace žádného českého města ani historických památek. Klíčovou myšlenkou je vytvoření akce, ze které by si obyvatele Ukrajiny odvezli skutečně netradiční zážitek. Aby podnikli cestu, po níž získají pocit, že se Ukrajina stala součástí jedné „rodiny“, cestu, po které by nabyli přesvědčení, že okolní státy zajímá jejich život a kultura a nevnímají ji pouze jako levnou pracovní sílu. Proto autorka projektu zvolila formát SVATBY, což je událost, která spojuje lidi na celý život a je symbolem nové společné cesty. Kateřina Šedá ji realizuje skrze veřejnou výzvu pro české dvojice, které touží po netradiční svatbě v ukrajinském stylu a jsou ochotny se vzít již 26. října 2017 v Brně.
Z přihlášených dvojic byli vybráni Hana Pospíšilová a Radek Kašparovský.

Kateřina Šedá se narodila 12. prosince 1977 v Brně, je česká umělkyně, jejíž práce má blízko k sociální architektuře. Žije v Brně – Líšni. Tato jíž ve světě uznávaná umělkyně se zaměřuje na sociálně laděné happeningy a experimenty mající za cíl vyvést zúčastněné ze zažitých stereotypů nebo ze sociální izolace. Pomocí jejich vlastní aktivity a díky novému využití všedních prostředků se pokouší probudit trvalou změnu v jejich chování.
V roce 2011 poskytla Kateřině Šedé prostor pro samostatnou výstavu londýnská galerie Tate Modern. Za publikaci Brnox získala v roce 2017 cenu Magnesia Litera. V září stejného roku i cenu Architekt roku 2017 udělovanou za "inovativní přístup k architektuře v Česku a její popularizaci".

Výstava s projekcí filmů Kateřiny Šedé bude na Galerii UFFO otevřena do 23. 1. 2018.

Více informací na: www.madeinslavutych.org
www.katerinaseda.cz

Více na https://www.facebook.com/events/130022347693446/

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace