Aktuality

Pavlo Klimkin: Proč Krym není ruský?

Pohled zblízka - názory Aktuálně.cz

Z článku ukrajinského ministra zahraničních věcí Pavlo Klimkina pro Aktuálně.cz.

Od ruské okupace Krymu uplynulo pět let. V únoru 2014 Moskva poprvé v poválečné historii Evropy obsadila část území jiného suverénního státu a destabilizovala tak evropský a globální bezpečnostní systém.

Před pěti lety svět prakticky jednomyslně odsoudil anexi Krymu Ruskem a ze svého postoje dodnes neslevil, ačkoli Kreml byl přesvědčen, že Krym mu bude brzy prominut, stejně jako mu prošel útok na Gruzii v roce 2008. Všichni racionálně uvažující politici, analytici a právníci se shodují, že Moskva hrubě porušila mezinárodní právo, a nikdo nezpochybňuje fakt, že z hlediska práva je Krym součástí Ukrajiny. To je samozřejmě velmi dobré zjištění. Zároveň však má mnoho lidí pro Putinovo chování pochopení, protože jedním uchem někde zaslechli, že „Krym byl vždy ruský“. Je těžké najít absurdnější a méně podložený mýtus, který tak hluboko zapustil kořeny a pronikl do myslí tolika lidí v celém světě. Příčina je zřejmá: ruská propaganda začala tuto dezinformaci šířit ihned po rozpadu Sovětského svazu, kdy žádná válka nebyla na obzoru. Když válka vypukla, byla půda pro to, aby se dezinformace ujala na mezinárodním poli, dostatečně nakypřena. Na následujících řádcích bych rád shrnul snadno ověřitelná historická fakta, která mýtus „ruského Krymu“ vyvracejí.

Co nám tedy fakta říkají?

...dále na blogu Aktuálně.cz

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace