Aktuality

Krym za odlivu ... 18.-19.3., 18.4. Dernisáž v Galerii HYB4

- výstava v Galerii HYB4

V březnu 2019 uplynulo pět let od chvíle, co Rusko po nelegálním a nelegitimním referendu anektovalo ukrajinský Krym.

Proces „znovusjednocení“ s Ruskem stále trvá a provázejí ho absurdní a smutné příběhy. Jak se změnil život lidí, kteří se rozhodli na Krymu zůstat, nebo naopak byli nuceni ho opustit? Ztráta domova, odloučení od příbuzných a blízkých, policejní a soudní šikana či věznění pronásledují téměř každého, kdo nechce tuto změnu přijmout, bez ohledu na původ a postavení. Výstava reaguje na fenomén přepisování dějin, který je uplatňován jako nástroj manipulace a prosazování vlastní pozice.
Co je reálný život a co jen představa vytvořená médii a naší vlastní představivostí? A existuje cesta ven?

Návštěvníci výstavy by měli počítat s tím, že vstup na území poloostrova Krym v současnosti není snadný, a předtím, než vstoupí do galerie, se připravit na možnou kontrolu spojenou s osobním pohovorem.

Umělci: Maria Kulikovska, Vitaly Fomenko, Sofia Tocar, Anton Naumliuk
Kurátorka: Sofia Tocar
Organizátor: Člověk v tísni
Partnery: The Artivist Lab, Kampus Hybernská

Maria Kulikovska – vizuální umělkyně a kurátorka, která se věnuje performativnímu umění a body artu. Pochází z města Kerč na Krymu, kam se od roku 2014 po anexi poloostrova nemůže vrátit. V současné době žije a tvoří v Kyjevě.
Její tělo funguje jako jazyk, pomocí kterého mluví o změnách a ztrátách, jimiž každý z nás prochází během života. Symbolem nemožnosti návratu domů se v její tvorbě stává třeba nafukovací člun - krymská pevnina se vzdálila, člun pohupující se na vlnách je místem pro přežití…
https://www.mariakulikovska.com/

Vitaly Fomenko – vizuální umělec pracující s médiem dokumentární fotografie a uměleckých technik, jako je například koláž. Často využívá nalezeného fotografického materiálu, který následně upravuje a vystavuje v podobě fotografických sérií nebo fotoknih. Jedním z jeho hlavních témat poslední doby se stala ztráta domova, Krymu, a jeho následující transformace. V současné době žije a pracuje v Kyjevě.
https://vitalyfomenko.wordpress.com/

Sofia Tocar – vystudovala dějiny umění na FF UK. Během studia se také zabývala současným textilním uměním. Svůj zájem o vyšívání rozvíjí ve své práci jako umělkyně a organizátorka, přičemž se skrze rukodělné techniky snaží otevírat témata jako ženská práce, tělesnost, a související tabu. Tento umělecký dialog iniciuje v kontextu vztahů mezi Střední a Východní Evropou.

Anton Naumliuk – ruský novinář a fotograf pracující na Krymu a mapující současnou společenskou a politickou situaci. Profesionálně se věnuje postavení krymských Tatarů a politickým procesům, které jsou vedeny s odpůrci anexe Krymu. „V dnešní Evropě není možné naložit celý národ do vlaku a vyvézt ho kamsi za Ural. Ale můžete udělat něco jiného: vytvořit takovou situaci, kdy představitelé národa, který není loajální nové vládě Krymu, opustí své domovy a živobytí a zmizí z poloostrova, aby si zachránili svoji svobodu nebo rovnou život. To je hybridní deportace,“ říká Anton Naumljuk.
http://lvivmediaforum.com/2018/en/speakers/anton-naumlyuk/

Umělci Maria Kulikovska a Vitaly Fomenko budou osobně přítomní! 

Doprovodný program:

18.3
Prezentace umělců – Maria Kulikovska a Vitalij Fomenko v kavárně : od 17:30 do 19:00
Vernisáž výstavy v Galérií The Artivist Lab a performance u vstupu do kampusu – od 19:00

19.3.
Film Putin´s hostages od 18:00 do 19:00
Diskuze ČvT s hosty od 19:00 do 20:30
https://www.facebook.com/events/662967614157764/

02.04.
Prezentace a diskuze - Alexandr Morozov (politolog) a Marek Příhoda (historik a rusista) od 18:00 do 19:30
Akademické centrum Borise Němcova pro výzkum Ruska, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
https://www.facebook.com/events/2204764489840299/

 

 

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace