Aktuality

Kim a Satan z Pivdenmaše

Rusko, USA, Velká Británie se zavázaly, že „nikdy nenapadnou Ukrajinu jadernými ani konvenčními zbraněmi ani jí nebudou hrozit agresí a budou bezpodmínečně uznávat a respektovat politickou nezávislost, suverenitu a teritoriální integritu Ukrajiny jakož i neporušitelnost jejích stávajících hranic a nebudou na Ukrajinu vyvíjet ekonomický nátlak“.

Severní Korea hrozí světu svými raketami a atomovou bombou. Před nedávnem se v médiích objevily informace, že motory pro své rakety možná získala na Ukrajině, konkrétně se mělo jednat o výrobky tamní továrny Južmaš (ukrajinsky Pivdenmaš). Továrna i ukrajinská vláda popřely, že by s tím měly něco společného, leč samotná zpráva deníku The New York Times hovořila o tom, že šlo pravděpodobně o nějaký černý obchod, jenž se mohl realizovat i přes Rusko, neboť zmíněný podnik vyvážel rakety či jejich součásti právě i do Ruska, ostatně, tvořil klíčovou součást někdejšího sovětského vojensko-průmyslového komplexu.

Ať tak či onak, celá záležitost je každopádně mimořádně zajímavá, neboť odkazuje k tématu Ukrajiny coby potenciální jaderné velmoci, velmi ožehavé otázce první poloviny devadesátých let. A mnohé vypovídá i o čtvrtstoletí ukrajinské nezávislosti, o ukrajinské ekonomice a mezinárodní politice.

Více na https://babylonrevue.cz/kim-a-satan-z-pivdenmase/?utm_content=buffere4524&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace