Aktuality

ČR-Ukrajina: Čeněk Chvojka, zakladatel ukrajinské archeologie a objevitele tripolské kultury...

Ukrajinec Ivan Borkovský - zakladatelem české středověké archeologie a objevitelem keramické kultury tzv. "pražského typu"

Málokdo v České republice ví, že Čeněk Chvojka, zakladatel ukrajinské archeologie a objevitele tripolské kultury, rovněž jako zakladatel prvního muzea na území Ukrajiny, je původem Čech a narodil se v obci Semín v Pardubickém kraji.
Rovněž jako málokdo na Ukrajině ví, že zakladatelem české středověké archeologie a objevitelem keramické kultury tzv. "pražského typu" byl Ukrajinec Ivan Borkovský.

Vincenc Chvojka je velmi znám a uctíván na Ukrajině, jež mu stala druhým domov...em, a nezapomíná se na něj i v rodné vesnici, kde stále žije Chvojkovo příbuzenstvo.

Na chalupě, kde stál dům, v němž se Chvojka narodil jako první z 13 dětí rodiny českých zemědělců, je umístěna pamětní deska.
Včera jsme Semín navštívili, viděli jsme rodinný hrob Chvojkových, chalupu, seznámili jsme se s jeho příbuznými.

Vcelku to bylo velmi příjemné setkání, za nějž děkujeme panu starostovi Semína a zastupitelstvu obce, hlavně panu Kalouskovi, který nám zařídil velmi nabitý a zajímavý program.

Na závěr si dovolíme uvést dvě zajímavosti. Chvojka se narodil v regionu, kde se tradičně pěstovala řepa a vyráběl se cukr, tradiční místní pochoutka se dělá taky z řepy a jmenuje se řepánky. A tak přichází zajímavost č. 1: nejdříve se archeolog Chvojka proslavil na Ukrajině právě jako agronom.

A zajímavost č.2: největším kyjevským přítelem a protektorem, později taky mecenášem Vincence Chvojky byl Bohdan Chanenko z rodiny největších ukrajinských cukrovarů Chanenkových.

Náhoda? Nevíme, ale dovolíme si tady zveřejnit několik fotografií z včerejší návštěvy Semína.

Zdroj a autor, foto: Velvyslanectví Ukrajiny v Praze,
https://www.facebook.com/UkraineEmbassyinCzechia/photos/pcb.1920698558023449/1920689841357654/?type=3&theater

 

Zpět

Unian

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace